Vakıf GYO Hisse Analiz

Vakıf GYO nun bugün itibarıyla piyasa değeri 428 milyon TL’dir. Şirketin en büyük projesi İstanbul finans merkezindeki kule projesidir. Bu projenin şu anki yarım haldeki değeri 500 milyon TL’dir. Değerleme raporuna göre bittiğinde 1.6 milyar TL olması bekleniyor.

Vakıf GYO Hisse Beklentileri Neler Olabilir ?

Şirketin son açıkladığı bilançosunda ise 484 milyon TL  idi  aktiflerde. Hal böyleyken geçen cuma günü kapa düşen haberde vkgyo bu projenin %28 ini Vakıfbank’a 300 milyon artı KDV ye satacağını açıkladı. Yani sermayesi 225 milyon TL olan vkgyo için yıl sonunda güzel bir kar rakamı anlamı taşıyor. Diğer taraftan son değerleme raporunda 500 milyon olan toplam değeri otomatik olarak yaklaşık 1.2 milyara çıkmış oluyor.

Ben bu projenin bitiş tarihi olan 2020 yılı başında toplam değerinin 2 milyar tl civarına geleceğini düşünüyorum. Tabi ki şirketin projeleri sadece ifm den ibaret değil. Bizim tepe aydos, maltepe konut, izmir konak karma, Gaziantep iconova devam eden projeleri , İstanbul  samandıra arsaları, ankara enh arsaları mevcuttur. İrili ufaklı da 4-5 adet iş merkezleri mevcuttur.

Benim bu şirket için piyasa  değeri hedefim 2018 yılı sonu için 1 milyar TL  2019 sonu için ise 2 milyar TL hedefim vardır. Gayrimenkul piyasası şuan durgunluktadır ve doğrudur. Ancak gyo hisseleri uzun zamandır kötüyü fiyatlıyor. Daha da düşecek yerleri kalmadı.

Bundan sonrası için ilerisi satın alınacaktır. Borsada böyledir fiyatlamalar olumlu yada olumsuz 6 ay önceden yapılır. İstanbul finans merkezi içinde kasım başında ilgili müteahhitler ile Sn. Albayrak toplantı yapmış olup 2020 başında bitirilmesi yönünde söz alınmıştır. Zaten gayrimenkul sektörüne Emlakbank vasıtasıyla gerekli destek verilecektir.

Vakıf GYO nun Avantajları nelerdir ?

1-) Şirketin net aktif değerine göre çok düşük seviyelerden işlem görmesi

2-)Vakıf GYO nun net aktif değerinin önümüzdeki dönemlerde çeşitli projelerle daha da artacak olması.

3-) İnşaat maliyetlerindeki artışın henüz fiyatlara ve değerlemelere yansımamış olması değer artışı olarak çok beklentisinin olması.

4-)Vakıf GYO nun İstanbul finans merkezi ve kanal İstanbul ile alakalı olarak proje ve arsalarının olması ve devlet şirketi olduğundan kanal İstanbul projesinin bina kısımlarından pay alabilme ihtimali.

5-) Gayrimenkul sektörünün genel olarak adeta batık ve dip fiyatlardan değerlenmesi şirketin artış potansiyelini arttırıyor olması.

6-) Şirketin karlılığının hem proje satışlarından hem de değerleme farklarından dolayı önümüzdeki dönemlerde artış trendine girecek olması.

7-)Vakıf GYO nun yüksek oranda bedelsiz sermaye ve temettü beklentisi.( Bu yıl bedelsiz, önümüzdeki dönemlerde temettü )

😎 Gayrimenkul sektörünün gelişmesi için sağlam şirketlere proje bazlı yabancı fonların gelebileceği ve bu bağlamda vkgyo’nun öne çıkabileceği.

9-) Şirketin ana ortağının Vakıfbank olması hiçbir zaman finansman sıkıntısı çekmeyeceği anlamına geliyor.

Daha ne olsun bu kadar yeter!!!!!

Yazar hakkında

derinhisse
-->