Teknoloji, Yazılım ,İlaç ve E-Ticaret Şirketlerinin Beklentileri

1.Bölüm

Deva Holding

DEVA Holding 1958 yılında faaliyetine başlayan, Türkiye’nin köklü ilaç üreticilerinden biridir.

Ana faaliyet konusu beşeri ilaç ve ham madde üretimi ile pazarlaması olan DEVA Holding, veteriner ilacı, kolonya ve tıbbi ampul üretimi de gerçekleştirmektedir. 

DEVA Holding’in çoğunluk hisseleri, 2006 yılında uluslararası fon yönetim şirketi GEM Global Equities Management S.A.’nın yönetmekte olduğu fonlar tarafından alınmış, yönetimi üstlenmek üzere EastPharma Ltd. kurulmuştur. 

DEVA Holding, küresel ölçekte sağlıklı yaşama herkesin erişebilmesi amacıyla, yenilikçi ve farklı ürünleri yüksek kaliteli bir deneyim ile sunma, rekabet ettiği alanlarda dev ilaç markaları yaratarak ilk tercih olma hedefinde hızlı adımlarla yürümektedir. 

Deva Holding Sunduğu Yeni Tedavilerle Fark Yaratıyor!

DEVA Holding sunduğu yeni tedavilerle, her sene ürün çeşitliliğini zenginleştirerek fark yaratmaktadır. Hali hazırda, ürün portföyünde onkolojiden kardiyolojiye, solunum sisteminden oftalmolojiye olmak üzere 13 farklı terapotik alanda 600’ün üzerinde ürün bulunmaktadır. Bölgesel büyüme operasyonları ve ihracat faaliyetleri artarak devam eden DEVA Holding, aralarında Amerika, İsviçre ve Almanya gibi ülkelerin de yer aldığı yaklaşık 60’tan fazla ülkede 700’ün üzerinde ürün ruhsatına sahiptir. 

Almanya’dan sonra Devatis markasıyla İsviçre’de kurulan şirket 2018 yılında tescil onayı almış, yine ABD’de aynı adla kurulan şirket faaliyetlerini hızlandırmıştır.

Hastaların ihtiyaç duyabilecekleri ilaçlara ulaşmasını kolaylaştırmak amacıyla araştırma ve geliştirme çalışmalarına ağırlık veren DEVA Holding’in tesisleri Avrupa GMP (Good Manufacturing Practice – İyi Üretim Uygulamaları) ve US FDA (Food and Drug Administration-Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) uygunluk onayı almış olup hali hazırda ABD de dahil olmak üzere 50’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştirilmektedir. 

Ödüllü DEVARGE Merkezi’nde, Ar-Ge faaliyetleri kapsamında eğitimli ve konusunda uzman personelden oluşan güçlü kadrosu ve tam teşekküllü, güncel teknoloji ile donatılmış laboratuarları ve üretim sahaları ile katma değeri yüksek, yenilikçi, yeni form ve ürünler geliştirmektedir. 

Deva Holding kurduğu üretim tesisleri ile Türkiye’de en kapsamlı üretim yapan yerli ilaç şirketi konumuna ulaşmıştır.

Deva Holding, kurduğu üretim tesisleri ile Türkiye’de en kapsamlı üretim yapan yerli ilaç şirketi konumuna ulaşmıştır. Üretimine Çerkezköy ve Kartepe’deki üretim tesislerinde devam eden DEVA Holding, yıllık 578 milyon kutu ilaç üretim kapasitesine sahiptir.

Dikkat edeceğimiz en önemli done deva için tüm dünya satış yapabiliyor olması ve elinde tüm dünyada yayılmış 700 ün üzerinde ruhsat olmasıdır. Özellikle,  API satışları bundan sonraki süreçte çok önemli olacaktır. Örneğin 2019 yılında 28 ülkede 112 ruhsat alınmış! Böylece toplamda 63 ülkede 732 ruhsat sayısına ulaşılmıştır. Ruhsatların değerlemesi bile bence ilerleyen dönemlerde şirketin piyasa değerini katlayacaktır.

Bilindiği üzere devletimiz yerli ilaç şirketlerine yönelik ve yerli ilaç sektörünü desteklemek için karar aldı. Özellikle virüs sürecinde ilaç sektörünün ne kadar önemli olduğunu hep beraber görmüş olduk. Bu yüzden ilaç sektörü stratejik sektör olarak yoluna hızla devam edecektir. 

Diğer taraftan virüs tedavisinde kullanılan 3 ilaçtan birisi deva holding ‘in ürettiği bir ilaçtır. Ancak bunlar önemli değil daha çok ruhsat sayısının artması ve yurtdışı satışlarının artması önemli olacaktır. Şirket önümüzdeki dönemlerde ihracatı çok yoğun bir şirket haline gelebilecektir. 

Deva Holding Hayvancılık Sektörüne de Aşı ve İlaç Tedariki Üretmektedir

Deva Holding, ayrıca hayvancılık sektörüne de aşı ve ilaç tedariki üretmektedir. Şirket için ciro ve karlılıkta katalizör oluyor. Diğer bir üretim alanı ( Boğaziçi markasıyla ) kolonya üretimidir. Özellikle bu dönemde hem iç pazarda hem dış pazarda kolonya tüketimi patladı ve deva ‘da bu pastadan payını almaktadır. 

Şirketin en son kap’a yaptığı açıklamada önemli bence son isim haklarının değerlemesini yapacak değişen koşullara bağlı olarak. Şirketin ana ortağı girişim sermayesi şirketi olduğu için deva gerçekten yüksek değerini bulduğunda mutlaka dev bir markaya satılacaktır.

Ülkemizin konumu ve Deva Holding’in güçlü Arge merkezi ile dünyaya yaygın satış ağının olması Deva’yı öne çıkaracaktır çok net ! 

Ayrıca ülkemizde faaliyet gösteren Saba ilaç san Tic. A.Ş in sahibi ile Deva‘nın sahibi aynı gruptur. Bu yüzden olası bileşme durumu belki önümüzdeki dönemlerde ortaya çıkabilir. 

Ben sonuç olarak ilaç sektörünün bundan sonraki dönemde çok daha fazla öne çıkacağını ve çok yüksek değerli birleşmeler ve satın almalar olabilecek bir sektör olarak görüyorum ilaç sektörünü.  Deva Holding’de sektörel anlamda gerçekten çok önemli olacaktır orta ve uzun vadede. 

Yazar hakkında

derinhisse