Şirketlerin Stratejik Ortak ve Sermaye Grupları Hesapları

Şirketlerin Stratejik Ortak ve Sermaye Grupları Hesapları Nelerdir?

Borsa sadece şirkete finans sağlamak değildir. Finansman sağlamak dışında çok farklı stratejik hedefler olabilmektedir. Öncelikle şirketin halka açılması o şirketin daha kurumsal yönetilmesine ve gerekli otoriteler tarafından daha sıkı denetim yapılmasını sağlar. Bu işin alışılmış ve herkesin bildiği, gördüğü kısımdır.

Diğer stratejik kısmına geldiğimizde şirket sahiplerinin çok farklı hedefleri ve düşünceleri olabilir. Benim gözümde üç tip şirket sahibi vardır.

Birincisi Tip Patron Şirketi

Birincisi tip patron şirketi halka açar, şirketine yatırımcılar kanalıyla finansman sağlar ve şirketini büyütmek için çabalar.

İkinci Tip Patron Şirketi

İkinci tip patron şirketi ise şirketini halka açar ve yatırımcılardan finansmanı sağlar ve sonrasında şirketin durumunu hiç düşünmeden hareket eder ve adeta tek seferlik bir girişimde bulunup şirketi ve yatırımcıları felakete sürükler.

Üçüncü Tip Patron Şirketi

Üçüncü tip patron şirketi sahibi ise, şirketi belli bir amaç için halka açar gerekli başlangıç sermayesini sağlar, şirketini kafasındaki stratejiye göre borsayı da kullanarak hedefine ulaşmayı amaçlar. 

Bizi ilgilendiren üçüncü tip şirket sahibidir. Bu konu çok geniş bir konudur ve sizlere maddeler halinde açıklamaya çalışayım;

Şirketlerin Stratejik Ortak ve Sermaye Grupları İçinde Patronun Ne Gibi Hedefleri Olabilir?

  • Bazı durumlarda özellikle çok ortaklı kurucu ortak varsa şirkette ortaklardan birisi şirket pay sahipliğinde diğerlerinin önüne geçmek ister. Bunun için halka açık olan paylarda çeşitli operasyonlar yapabilir. ( öncesinde kurumsallaşmak adına imtiyazlı payları kaldırır ) Daha sonra hisse fiyatına bakmazsızın hisseleri toplar.
  • Bazı şirket sahipleri ise bozuk olan finansal durumlarını düzeltmek için hem şirket adına hem kendi adına borsada halka açık olan payları üzerinde tahta yapıcılarıyla anlaşarak operasyon yapıp para kazanma yoluna gidebilirler. Kazandıkları parayı ya kendi namı hesaplarına ya da kendi üzerine alıp şirkete aktarabilirler. 
  • Bazı şirketlerde her şey yolunda olduğu halde şirket hisselerinin nedensiz bir şekilde yükseldiğini görebiliriz ve hisse fiyatının çok uzun süre yatayda kaldığına şahit olabiliriz. Ancak bu operasyon öncesinde şirket sahibi kendi halka açık olmayan payları da borsaya kote edecektir. Bunun nedeni; tabii ki hisseleri üzerinden hisselerine bloke koydurarak herhangi bir bankadan kredi kullanmaktır. 
  • Benim en sevmediğim durum ise ve hiç ahlaki bir durum olarak görmediğim konu ise; şirket sahibi şirketini en iyi tanıyan olduğu için ve her türlü bilgiye sahip olduğundan şirket hisselerini toplamasıdır başka hesaplar üzerinden. Bu durumda hisseler gerektiğinde uzun yıllar baskılanır ve patron daha önce planladığı bir olay gerçekleştiğinde bu hisseleri yatırımcılara çok daha yüksek fiyattan satıp adeta şirketi tekrar satar yatırımcılara. Hem de şirketin sahibi ortaklık payları nedeniyle hala kendisidir. Çok sık yapılan bir uygulamadır. Genelde yurtdışı fonlar ve kurumlar kullanılarak yapılır.
  • Yine diğer bir strateji şirket sahibi açısından belli gelişmeler ve hızlı büyüme olacağına inanıyorsa patron bu kazancı ve büyümeyi kimseyle paylaşmak istemez. Bu durumda hisseleri borsadan çekmek ister. Bunu yapmak için ise; önce hisseleri baskılayarak hisseleri çaktırmadan toplar ve sonrasında halka açık pay azaldığından ise fiyatı kademeli olarak yükseltip, zaten bıkan yatırımcı iyi fiyatları bulunca satmaya başlar oda devamlı alır hatta KAP’a bildirerek. Sonunda şirket borsadan çıkmak için başvuruda bulunur. Geçmişte Acıbadem hastanelerinde ve AFM sinemalarında olduğu gibi. Ya da Akfen Holding! 
  • Bazı sektörlerde görülen bir strateji daha vardır. Bu konu ise girişim sermayesi şirketlerinde, holdinglerde uygulanır daha çok. Şirketin değeri ortak oldukları iştirak portföyünün yüksek oranlı değer artışına uğradığında borsadaki şirket hisselerinin artması için çok olumlu haberler yollanıp yüksek oranlı değer artışları sağlanır. Bu sayede şirkete yüksek değerlemeden yabancı ortak bulabilmektedirler. Zamanında Rhea Girişim’de Onur Takmak uygulamıştı bu sistemi. ( Vakıf Risk Sermayesi YO )
  • Bir başka strateji ise şirketin büyümeyi tamamladığında şirketin aktiflerinin bir kısmını başka bir şirket kurup oraya aktarır. Bunu yaptıktan sonra ise bu şirketi halka açmak olabiliyor. Bu sayede hem şirketine hem de kendi namı hesabına para girişi sağlayabiliyor. Hatırlayın SASA kısa zaman önce dört adet şirket kuracağını açıkladı. 
  • Çok farklı bir strateji daha vardır. Borsada halka açık olan bir şirket var diyelim ve bu şirketin sahibinin halka açık olmayan bir başka şirketi var. Bu halka açık olmayan şirketin bir takım finansal sorunları var diyelim. Ya da bazı teşviklere acil ihtiyacı var diyelim. Ancak halka açılmak için ortam uygun değil ve mali tabloları buna uygun olmasın. Şirket sahibinin tek düşüncesi olabilir halka açık olmayan şirketi halka açık olan şirkete monte etmek. Bunu birleşme yoluyla rahatlıkla yapabilir. Sonrasında ikincil halka arz ya da bedelli sermaye artırımıyla kolayca şirketlerine finansman sağlayabilir. 
  • Bazı şirket sahipleri var ki düşman başına dediğimiz türden. Bu şirket sahipleri halka açık olan paylar üzerinden kendi harçlıklarını, giderlerini, ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler. Bunu çeşitli kurumlardan işlemler yaparak ( haber destekli ) hisselerinde trade amaçlı işlemlerle dar aralıkta kar elde etmektedirler. Onlar için halka açık payları tam bir gelir kapısıdır başka hiçbir şey değildir. Asla hisseler yükselmez yıllar geçse bile.
  • Diğer bir strateji ise genelde halka açıklık payı yüksek olan hisselerde uygulanır. Bu stratejiyi daha çok şirket sahibi değil de o şirketi ele geçirmeye çalışan sermaye grupları tarafından uygulanır. Hedefte olan şirketin hisseleri yavaş yavaş toplanır ve belli bir orana geldiğinde şirketin sahipleriyle iletişime geçilip şirket sahibinin elinde olan hisseleri de satması istenir. Buna şirket ele geçirme denir. Şirket sahibinin satmaktan başka çaresi yoktur çoğunluk artık başka bir sermaye sahibine geçmiştir. Bunu engellemek içim imtiyazlı hisseler vardır ancak başka bir sermaye gurubu yönetime girmeye hak kazanmıştır ve şirket sahibi yabancı birisini istemez yönetimde. O yüzden büyük olasılıkla şirket satılır. Ancak tabii ki sizler borsada bunu göremeyebilirsiniz her şey gizli bir şekilde yürümektedir. Çok şirket satılmıştır bu şekilde. Örnek Atakule GYO ‘yu İsmail Tarman benzer şekilde almıştı. 

Bu konuyla ilgili yazım devam edecek bu yüzden önce bu 10 konu başlığını anlamaya çalışın. 

Çarşamba akşamı bu maddelere örnek vermeye çalışayım. Devam edecek………….

Olumlu yönden örnek vereceğim şirketler; Hubvc , Aghol , Migros olacak. Olumsuz yönden örnekleri şirket ismi vermeden yapmaya gayret edeceğim yasal bakımdan. 

Borsada hiçbir şey göründüğü gibi değildir . Borsa sadece fiyatlardan ve grafiklerden ibaret değildir. Bunu unutmayın perde arkasında çok şeyler olmaktadır. 

Yazar hakkında

derinhisse