Şirket Birleşmeleri Neden Önemli ?

Şirket Birleşmeleri neden önemli? Sağladığı katkı ve imkanlar nelerdir bu konuların üzerinde duracağız bu yazımda.

Hepimizin bildiği üzere, tüm dünya değişimin eşiğinde bulunuyor. Her değişimin geçiş süreci çok sancılı olmaktadır. Bu dönemde her ülke, her şirket, her birey ayakta kalmak için çeşitli zorluklar içerisine girebilirler. Burada nihai hedef ayakta kalmaktır ve yaşamına, faaliyetlerine devam etmek isteğidir.

Bunu yapabilen şirketler çok şanslıdır yaşamlarının ve faaliyetlerinin geri kalan sürelerinde daha sağlam bir temele oturarak devam edeceklerdir. Diğer taraftan bu devamlılığı sağlayamayanlar özellikle şirketler açısından ya batacaklar ya el değiştirecekler ya birleşecekler ya da ortak bulacaklar! Aslında bu durum yıllardır bu şekilde devam ediyor. İşin aslı sistem özelinde düşündüğümüzde büyük balık, küçük balığı yutuyor! 

Bu durumu, birleşme, satın alma yada ortaklık durumlarında daha çok yeni dünya düzeninde öne çıkacak olan teknoloji, yazılım, gıda, tarım, e ticaret, lojistik, biyoteknoloji, ilaç, siber güvenlik, yenilenebilir enerji sektörlerinde daha çok görebiliriz. Bu kaçınılmaz bir süreç olacak tıpkı dijital dönüşüm sürecinin kaçınılmaz olduğu gibi! 

Son dönemlerde ülkemizde bazı gruplar ve şirketler birleşme ve satın alma yoluna girmiş durumdalar. 

Şirket Birleşmeleri için Birkaç Örnek Verelim:

Oyak grubu, gruba bağlı olan tüm çimento şirketlerini Oyak çimento altında birleştirme kararı aldı. (Adana çimento, Aslan çimento, Bolu çimento, Mardin çimento, Ünye çimento ) 

Şişe Cam Holding ( Anadolu cam , Denizli cam , Paşabahçe , Soda, Trakya cam ) şirketlerini tek çatı altında birleştirme kararı aldı.

Ülker grubu geçtiğimiz yıl Kerevitaş çatısı altında ( Süperfresh ile bizim yağ ) şirketlerini birleştirdi. 

Özellikle yazılım sektöründe iş birlikleri ortaya çıkmaya başladı. Örneğin; Mikro yazılım, paraşüt yazılım ve zirve yazılım ortak paydada işbirlikleri yapmaya başladılar.

Logo yazılım geçtiğimiz hafta Peoplise yazılımı satın aldı.

Kafein yazılım Smartiks yazılımı satın aldı geçtiğimiz dönemde. 

Migros birkaç yıldır satın almaya devam ediyor. ( Tansaş, Kipa , Uyum market ve makro marketleri satın aldı bünyesine kattı )

Fransız ambalaj devi LGR grubu Duran doğan basım ambalaj şirketine ortak oldu. 

Alman Bayer ilaç şirketi Abd ‘li Monsanto’yu satın aldı.

Abdi İbrahim ilaç, Global Pharm‘ı satın aldı.

Şirket Birleşmeleri’ne Diğer Bir Örnek İse;

Türkiye varlık fonu, son olarak ( Ziraat sigorta, Halk sigorta , Güneş sigorta , Vakıf hayat ve emeklilik , Halk hayat ve emeklilik , Ziraat hayat ve emeklilik ) şirketlerini aynı çatı altında birleştirdi.

Gördüğümüz gibi satın almalar ve birleşmeler devam ederken Covid-19 krizi meydana çıktı ve bu durum önümüzdeki dönemde satın alma ve birleşmeleri hızlandırıcı etkide bulunacağını tahmin ediyorum.

Bundan sonraki dönemde şirketlerin maliyetlerini kontrol etmesi ve daha yüksek cirolarla rekabet etmesi çok önemli olacaktır. Aslında bir başka bakış açısıyla dünyada ve bölgesinde bilinen ve rekabetçi bir marka şirket olmak için bunu yapmak zorunda şirketler. 

Şirket Birleşmeleri Üzerine Startup’larda Durum Nasıl ?

Sermaye ve doğrudan yatırımların azaldığı bir dönemde özellikle startup şirketlerinin birleşerek büyüme durumu ortaya çıkabilir. Bu konuda melek yatırımcılara ve startup fonlarına çok büyük görevler düşmektedir. Bana göre aynı sektör içerisinde faaliyet gösteren ve tohum aşamasındaki startup’lar birleşerek yegâne hedefleri olan unicorn olmak için çok büyük bir avantaj sağlayabilirler. 

Bu sayede startup’lar daha fazla ilgi çekebilecekleri için daha yüksek yatırımlar alabileceklerdir. Ancak, tabii ki bu konuda daha tecrübeli olan startup fonları ve melek yatırımcılar yol gösterici olmak zorundalar. 

Şirket Birleşmeleri için Startup’lara Yeni Formül:

Birleşin + Daha Yüksek Yatırım Alın + Yurtdışına Açılın + Ses Getirin = UNICORN

Her şirket sahibi ya da ortakları şunu bilmeliler ki, şirketlerinin yaşaması için geleneksel yöntemlerden daha çok birleşme ve satın alma kültürünü benimsemek zorundalar. Bundan sonraki dönemde küçük şirketlerin uzun süre yaşama şansı yok bu dünyada. Ya organik olarak büyümeyi başaracaksınız ya da kaçınılmaz olarak şirketler birleşecek! Olmadı satılarak bu şekilde süreç devam edecektir. 

Büyük balık küçük balığı yutacak! Birlikten kuvvet doğar! 

Yazar hakkında

derinhisse