RYSAS VE RYGYO Beklentileri

RYSAS VE RYGYO Beklentileri

1-) RYSAS ve RYGYO ’nun özellikle varlıklarına göre çok düşük piyasa değerleri.

2-) RYSAS’ın diğer özel durumu RYGYO ‘nun %61 inin REYSAŞ Lojistik’e ait olmasıdır. 

3-) Çok geniş bir faaliyet alanı olması RYSAS ( lojistik, demiryolu ve karayolu taşımacılığı, araç muayene istasyonları ) RYGYO ( Depoculuk 2 milyon m2 , Hilton otelleri 2 adet mevcut ,bir adet inşaat halinde biriside proje aşamasında.Güneş enerjisi elektrik üretim depo üstü ) 

4-) REYSAŞ ’ın yıllardır yatırım yapan şirketlerinin olması büyük bir varlık değeri oluşmasını sağladı. Örneğin 2 milyon m2 arsa için m2 maliyeti 6 dolar oldu. Şu anda ortalama m2 değeri 600 dolarlara geldi değer artışından dolayı. Bazı yatırımlarının meyvelerini yeni almaya başlıyor şirket. Araç muayene istasyonlarından kâr yazmaya başladı. Ya da depolardan daha yüksek kiralar elde etmeye başladı.

5-) Lojistik sektörü çok önem kazanıyor özellikle devletin stratejik sektör seçmesi ve bazı teşvikler verecek olması sektörde faaliyet gösteren şirketleri cazip kılıyor. Özellikle transit ticaretlerde ülkemizin öne çıkması lojistik sektörünü çok daha hızlı büyütecektir. Çin ipek yolu projesi bile tek başına büyük katalizör olacaktır. 

6-) E-ticaretin çok hızlı bir şekilde başta depoculuk olmak üzere lojistik sektörünü çok hızlı bir şekilde büyütecektir. Örneğin; REYSAŞ, son zamanlarda depolarını Trendyol, Lcw ve Crfsa gibi şirketlerine çok iyi kira bedelleriyle kiraya vermektedir. Bu durum şirketin sürdürülebilir kârlılığına çok olumlu etki etmektedir. 

7-) RYSAS ve RYGYO ‘da son aylarda yabancı alışı görülmektedir takaslarda. Bunun yanında şirket ortaklarından Egemen Döven’in  her iki hissede de alış yaptığını görmekteyiz Kap’a bildiriyor. 

8 -) Lojistik sektörü ‘nün ülkemizde hızlı büyümesine paralel Dünya’daki yabancı fonların ve şirketlerin sektöre olan ilgisini arttırmıştır. Bu nedenle yabancı ortaklık söz konusu olabilecektir.

9-) Ülkemizin ihracat odaklı büyümesinin önünün açıldığından dolayı lojistik sektörünü çok olumlu etkilemesini beklemekteyim. 

Yazar hakkında

derinhisse