Borsada Robotlar ve Olumsuz Etkileri

Borsada Robotlar ve Olumsuz Etkileri hakkında bir vatandaş olarak ve devletimize güvenen yatırımcı olarak yazıyorum. Bazı şeyleri söylemek hakkımız. Hepimiz biliyoruz dünyada ve ülkemizde ekonomik bir dalgalanma mevcut. Sistem değişikliğini de biliyoruz. Her şeyi çok iyi anlıyoruz ve buradan dilimiz döndüğünce yasal çerçevede yazıyoruz çok değerli arkadaşlarla.

Aslında şunu yapmaya çalışıyoruz Spk , borsa başkanlığı, merkez bankası gibi kurumların yapmadığını yapmaya çalışıyoruz piyasamıza sahip çıkmaya çalışıyoruz hiçbir çıkar gözetmeksizin! Borsa düşer çıkar , kazanç olur zarar olur buda önemli değil. Önemli olan nedir biliyor musunuz; bir ülke sermaye piyasaları olmadan kalkınmaz kalkınamaz hele ki bu faiz ortamında ? Ancak sermaye piyasalarının gelişmesi için ne yapılıyor? İki ayıralım burada haksızlık yapmayalım.

Spk ve Borsa robotlara karşı yatırımcıyı koruyabiliyor mu ?

Spk ve Borsa robotlara karşı yatırımcıyı koruyabiliyor mu? Maalesef Hayır ! Piyasada herkes eşitlik ilkesinde işlem yapabiliyor mu? Patronlar korunuyor mu? Evet ! Piyasamız milli mi? Gerekli açıklamalar yapılıyor mu? Bu soruların hepsi hayır!

Manipilasyon’a izin veriliyor mu? Algoritmalarla işlem yapan Robotlarla övünülüyor mu ? Yatırımcılar borsadan uzaklaşıyor mu? İnsanlar dahada bilinçsiz işlem yapıyor mu? Aracı kurumların haksız rekabetine ve gerçek dışı söylemlerle algoritmik trade işlemleri yapan robot program satmasına izin veriliyor mu? Bunların hepsine evet cevabı!

Aracı kurumlara da diyorum ki sizler bu piyasa sahip çıkmazsanız ve sadece komisyon bazlı işlemlerle devam etmek isterseniz devam ederseniz inanın yatırımcı bulamayacaksınız ? Özünüze dönün piyasayı büyütmeye çalışın küçük hesap yapmayın. Gerekirse şehir şehir gezin borsayı anlatın. Kolay para geçicidir. Helal para iyidir hayır getirir. Sanmayın ki bu devran böyle devam eder!

Bizler bu ülke için canını da veririz malımızı da. Ancak yanlış gördüğümüzde dur demesini de biliriz hep bir ağızdan söyleriz. Artık duyun bu sesi binlerce yatırımcı mağdur ediliyor söz konusu para değil mutlak dönüşü olur ancak milli sermayemiz ve ülkenin geleceği sermaye piyasaları çatlıyor! Üç beş yerli ve yabancı adinin oyuncağı oldu bu piyasa oradan oraya savruluyor. Buna bir son vermek gerekiyor.

Hep söylerim doksanlı yıllarda böyle saçma sapan dalgalanmalarda ; o dönemin borsa başkanı rahmetli Tuncay Artun açıklama yapardı sakinleştirmek adına keza Spk başkanı hatta merkez bankası başkanı dahil!!!! Neden biliyor musunuz ülkemiz piyasalarına zarar gelmesin diye? Daha yazacak çok şey var ama işte ………..

Yazar hakkında

derinhisse
-->