PINAR SÜT Temel Beklentiler

PINAR SÜT Temel Beklentiler

1-) Pınar süt ülkemizin en büyük süt ürünleri üreticisidir. İzmir, Eskişehir, Urfa ve son olarak Bae’de üretim tesisleri vardır. Çok geniş bir pazarlama ağı mevcuttur. (Yaşar birleşik pazarlama)

2-) Pınar süt, Uht süt, beyaz peynir, kaşar peyniri, labne, yoğurt, ayran, tereyağı, meyve suyu, ketçap, mayonez alanlarında faaliyet göstermektedir. Ayrıca pınar et ‘de %12 payı vardır. Ülkemizdeki pazar payı %12 civarındadır ve sektörün lideridir.

3-) Şirketin çok değerli ve bilinen markası vardır. Şirketin marka değeri bile şuandaki piyasa değerine yakındır. 

4-) Pınar süt yıllardır yüksek kâr’la çalışmıştır ve yüksek temettü dağıtan bir şirket olmuştur. Ancak son iki yıldır kur hareketlerinden dolayı maliyetler artmış yeterince zam yapılamadığından dolayı karlılık düşük kalmıştır. Ekonominin stabil hale gelmesi ve süt ürünlerine yapılan yüksek oranlı zamlardan sonra 2020 yılından itibaren karlılık yeniden sağlanabilecektir. 

5-) Pınar Süt’ün şuanda piyasa değeri 528 milyon TL’dir. 2019 sonu itibarıyla 1,6 milyar ciro ve 40 milyon TL net kâr bekliyorum. 2020 yılı sonunda ise 2,1 milyar TL ciro ve 90 Milyon TL net kar bekliyorum.

 6-) Önümüzdeki dönemlerde gıda sektörünün değerli olacağına şahit olacağız. (Hikâye başlangıcı)

Yazar hakkında

derinhisse