Kron Yazılım Beklentileri – KRONT

Kron Yazılım, 2007 yılında Lütfü Yenel Bey tarafından kurulmuş bir yüksek teknoloji şirketidir.

Şirket, Ortakları Lütfü Yenel ve Netaş Telekomünikasyondur.Lütfü Yenel Bey’in sektör içerisinde önceki dönemlerde uzun yıllar boyunca profesyonel yöneticilik yapmış olması, şirket adına alınan kararlarda başarı oranını arttırmış görünmekte.

Netaş’ın ortaklığının olması şirket için pozitif bir durum.

Kron Yazılım faaliyetlerine başlangıç aşamasında, Telekom şirketlerine yazılım üreterek başlıyor. Şirket 2011 yılında halka arz edilmeyle beraber kendine bir uzmanlık alanı seçiyor ve uzmanlık alanını ‘ Erişim Güvenliği’ olarak belirliyor. Başarıyı bu şekilde yakalayabileceğini düşünüyor. Geleceği çok iyi görüyor,

Erişim Güvenliği gittikçe büyüyen bir pazar. Şirketlerin sistemlerine girilerek, izinsiz ulaşılan yerlerdeki problemin %50’sinden fazlası, erişim güvenliği problemi kaynaklı,

Yakın zamanda insanlar ile makinalar arasında olan erişim güvenliği, makinalar arasında da etkileşim arttıkça (nesnelerin interneti, ıot) sadece insan-makine arasında kalmayıp, çok daha büyük bir alanda ihtiyaç duyulur hale gelecek, 

Kron Yazılım, erişim güvenliği alanında kendini küresel bir şirket olarak görüyor, 26 ülkeye satış yapabiliyor olması, bu durumu destekler nitelikte.

İstanbul’daki merkezi, Ankara, İzmir, New Jersey ve Islamabad ofisleri ile Kron, telekomünikasyon sektöründeki yatırımların, ürün ve çözümleri açısından giderek artan ihtiyaçların oluştuğu Asya-Pasifik, Avrupa ve Amerika’daki pazarlara erişim açısından uygun bir konuma sahip.

Kron Yazılım 2016 Yılında ABD’de de Şirketini Kurdu

Kron Yazılım 2016 yılında ABD’de de şirketini kurdu. Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan şirket Ironsphere, yeni ismi ve imajı ile piyasada hızla tanınıyor,

  • MetLife Stadyumu, Kron yazılımı Ironsphere’i tercih etti

Kaynak; https://www.timeturk.com/metlife-stadyumu-kron-yazilimi-ironsphere-i-tercih-etti/haber-1333798

  • Cuttone&Company, erişim güvenliği için Kron’u seçti

Kaynak; https://www.aa.com.tr/tr/sirkethaberleri/bilisim/cuttone-company-erisim-guvenligi-icin-kronu-secti/655461

Kron Yazılım, çok kısa zamanda yurt dışı gelirleriyle yurt içi gelirlerini %50-%50 oranında eşitlemeyi hedefliyor. (Son dönemde yaptığı ataklarla bu rakama yaklaşma yolunda ilerliyor) Yurt dışı satışlarda hızlı bir büyüme yakalamış olup ve bunu arttırarak devam ettirmeyi hedefliyor. Ayrıca; temel büyüme hedefini, yurt dışında büyüme olarak seçmiş durumda.

2019 yılında siber güvenlik ürünlerinin cirodan aldığı pay, %56’ya ulaşmış olup, şirket kendisini odakladığı alanda büyümeyi yakalamış görünmektedir.

Dünyadaki siber güvenlik pazarının 2020 yılında 161 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor. Kron Yazılım’ın içinde olduğu yetkili hesap yönetimi (PAM) piyasası ise 2,7 milyar dolar civarında olacak. Bu pazarın yarısı ise Kuzey Amerika’da olması bekleniyor. Bu durum Kron Yazılım’ın ABD’de şirket kurmakla ne kadar doğru bir hamle yaptığını gösteriyor.

Doğal olarak ülkemizdeki siber güvenlik pazarında da hızlı bir büyüme bekleniyor ve Kron Yazılım bu pazardan da önemli bir pay almayı hedefliyor.

Nitekim Ülkemizde de bu alanda ‘Türkiye Siber Güvenlik Kümesi’ kurulmuş durumda Artık Siber Güvenlik alanının Stratejik bir alan olduğunu söylemek yanlış olmaz. Gelişen bütün sistemlerin, dijitalleşen bütün yapıların bu güvenlik sistemlerine ihtiyaç duyduğu aşikâr.

Yakın zamanda yaşadığımız Covid-19 salgını olayında dahi uzaktan çalışmaya geçen şirketlerin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri Siber Güvenlik oldu. Bu pazarın hızlı bir şekilde büyümesi artık zorunlu olmuştur.

Kron Yazılım PAM Üreticileri İçerisinde İlk 5 Firmadan Biri Olmayı Hedefliyor

Kron Yazılım, önümüzdeki 5 yıl içerisinde PAM üreticileri içerisinde dünyada ilk 5 firmadan biri olmak ve gelirlerinin %80’inini yurt dışı müşterilerden elde etmeyi hedeflemekte. Dikkat lütfen, Dünya da ilk 5 te olmaktan söz ediliyor.

Kron Yazılım Ar-ge ye çok fazla önem veriyor. Bu nedenle 2019 yılında Ar-Ge yatırımlarını %74 artırdı Hedeflerine ancak bu şekilde ulaşabileceğini çok iyi biliyor Bu bağlamda, Ar-Ge Merkezleri olan, İTÜ Teknokent ve Bilkent Cyberpark’a ilaveten 3. Ar-Ge merkezlerini yakın zamanda İzmir’de açtı.

Siber Güvenlik Teknolojilerinin yanında, ürünlerini bulut teknolojileri ile müşterilere sunma çalışmaları 2019 yılında gelirlerine katkılar sağlamaya başladı. Buluttan sunulan servislerin dünyada ve ülkemizde hızla arttığı dikkate alındığında, bu alanda yaptıkları önümüzdeki yıllarda da gelirlerinin artmasında önemli rol oynayacak.

Kron Yazılım, Kamu Alımlarında Avantaj Sağlayacak

Kron Yazılım, kamu alımlarında avantaj sağlayacak “Yerli Malı Belgesi”‘ni yazılım ürünleri için İstanbul Sanayi Odası’ndan alan ilk şirket olmuştur.

Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerinin belirlendiği Deloitte Teknoloji Fast 50 Türkiye Programı’nda ikinci kez ödüllendirilerek, Türkiye’nin en hızlı büyüyen ilk 50 şirketinin arasında yer aldı.

Kron Yazılım, 2019 yılında çalıştığı müşteri sayısını %70 oranında büyütürken, kadrosunu da güçlendirerek ekibini %31 oranında genişletti.

Yetkili Hesap Erişim Güvenliği alanındaki Single Connect ürünü alanında kendini ispat ederek rakiplerinden daha üstün özellikler sunması sonucunda, hem kamu, hem de özel sektörde birçok yeni ve önemli müşteri kazandırdı. Single Connect satışları dolar bazında 2019 yılında %42 oranında yükseldi,

Kron Ağ ve Servis Kalite İzleme ürünü QualityAssurance (QA), ile hali hazırda Türkiye’deki 3 büyük telekom operatörünün şebekelerindeki servis kalitesini izliyor.

Abone Doğrulama ve izIeme sistemi Marta AAA ile şu an Türkiye’deki 4 operatörde bu alandaki tek üretici olarak çalışmalarına devam ediyor.

Sonuç olarak; internet Kullanımının bu kadar arttığı, her şeyin dijitalleştiği, insan-makine etkileşiminin yanında, makine-makine (Nesnelerin İnterneti) etkileşiminin de bu denli artacağı bir dünyada, telekomünikasyon sektörü gelişmekte, erişim güvenliğinin önemi de gün geçtikçe artmak zorundadır.

Erişim güvenliği, hatta ve hatta stratejik bir alan olarak tüm dünyada tanımlanmak durumunda kalacaktır. Artan güvenlik ihtiyaçları, siber saldırılar, kanun ve yönetmelik gereklilikleri de bu durumu destekleyen nitelikte olacaktır. Odak noktasına Erişim Güvenliğini koyarak, bu alanda Küresel Bir oyuncu olmayı hedefleyen Kron Yazılım, orta ve uzun vadede hızlı ve başarılı bir büyüme trendi yakalayacaktır. Ayrıca devletimizin de, siber güvenliği stratejik bir sektör olarak belirlemesi bu sektör için katalizör olacaktır. 

Yazar hakkında

derinhisse