İş Bankası KURUCU ISATR ISBTR Hisseleri

İş bankası Kurucu ISKUR A grubu ISATR ve B grubu ISBTR Hisselerinde Neler Olabilir?

Hükümetin ve Cumhurbaşkanımız Sn. Erdoğan’ın gündeme getirdiği , CHP’nin iş bankasındaki payı ( %28 ) in hazineye devredilmesi konusundan sonra hisseler yükselmeye başladı.

CHP’nin Elinde Ne Kadar Adet imtiyazlı Hisse Var?

CHP’nin elinde İşbank Kurucu hissesi 604 adet, A grubu 280 adet ve B grubu 8120 adet olarak gözüküyor. Bilindiği üzere CHP parti olarak bu hisselerden parti namı hesabına bir gelir elde edemiyor temettü olarak.

Atatürk’ün vasiyeti üzerine Türk tarih ve dil kurumuna gidiyor bütün geliri. Ancak hal böyleyken çoğu zaman CHP bu ödemeyi yapmak istemedi ve Murat Bardakçının açıkladığı üzere mahkeme kararıyla tahsil edildi. Hadi bunu da geçelim şimdi gelelim asıl meseleye yani

İş Bankası Hisseleri Neden Yükseliyor ?

İş bankasının esas sözleşmesine göre( tüm bankalarında böyleydi ) bankanın yıllık net karın %10 nu kurucu hisselere verilmesi gerekiyordu.

Ancak 1991 ve 1993 yılında sözleşmede değişikliğe gidilerek kurucu hisselerin temettüsü toplamda 250.000 TL ile sınırlandırıldı. Bu nedenle 2017 hesabına göre kurucu hisselerin her birine yaklaşık 200.000 vermesi gerekirken sadece 3,9 TL verildi.

Bu hesap sadece 2017 yılı için ! Bunun sonucunda yıllardan bu yana Türk tarih ve dil kurumuna eksik ödeme gitti yani asıl temettü hiç gitmedi.

Aynı benzer hesap Isatr ve Isbtr içinde geçerli.

Şimdi hazineye geçtiği taktirde bu temettülerin gerçek bedellerle ödeneceği durumu ortaya çıkmış olacak. Devlet asla kazıklanmaz ve alacağını alır.

Chp bu duruma yıllardır göz yumdu ve niye sesini çıkarmadı? Siyasete girmek istemiyorum ama bunu bilmek için hesap uzmanı olmaya gerek yok! Anladığım odur ki hükümet bu kanunu çıkarıp CHP’nin iş bankası hisselerini hazineye geçirecek.

Diğer taraftan garanti bankası ve Akbank kurucu hisselerine her yıl yüksek meblağlar ödediğinden kurucu hisse başına 5-6 milyon TL ödeyip piyasadan çekti. Aynı durum iş bankasında da gündeme gelebilir. Bundan sonraki süreçte benim yazdıklarım hep gündemde olacak ve gerçekten hak yerini bulacaktır. Yükseliş için gerçekten büyük sebepler varmış…..

Yazar hakkında

derinhisse
-->