HUBVC Beklentileri

HUBVC Hub Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. 25.09.2006 tarihinde  “Marbaş B Tipi Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı A.Ş.” ünvanı ile İstanbul’da kurulmuştur.

2012 yılında yapılan değişiklik ile birlikte ünvanı “Gedik Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.” olarak değiştirilmiştir. Son olarak yapılan değişiklik ile de 21.05.2018 tarihinde şirketin ünvanı “Hub Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.” olarak değiştirilmiştir.

HUBVC, gelişme potansiyeli taşıyan erken aşama teknoloji girişimlerine finansman ve geniş kapsamlı destek sağlayarak global çapta başarılı olmalarını hedeflemektedir. Yani teknik ifadeden uzaklaşarak açıklamak gerekirse, küçük ölçekte olan gelecek vaat eden girişimlere-işletmelere yatırım yaparak onları belli ölçeklere ulaştırmayı hedeflemektedir.(Burada yatırımı sadece finansal olarak algılamak yanlış olur, mentörlük ve network desteği çok daha önemlidir).Bebekken yapılan küçük yatırımlardan, ilerleyen dönemlerde büyük getiriler beklenmektedir.

Son durumda Şirketin sahipliği. Mv Holding ve Murat Vargı’dadır. Murat Vargı, Ülkemizin, kişisel serveti anlamında, en zengin 25. kişisidir. Güçlü sermayedar olması şirketler açısından her zaman bir avantajdır.

Murat Vargı,Türkcell’in kurucusu ve ortağıdır. Aynı zamanda KVK’nında kurucusu ve ana hissedarıdır. Murat Vargının2016 yılında Capital dergisinde kendisine yöneltilen ‘Gelecek 5-10 yılda MV Holding’i nereye taşımak istiyorsunuz?’sorusuna verdiği cevap, ‘Varlığının temelini girişimcilikle atan bir kurum olarak girişimcilere erken aşamalarda destek veren StartersHub’ın da globalbir referans haline gelmesini ümit ediyoruz.’ yaptığı bu açıklama ortaya konulan vizyon açısından ve şirkete verilen değer açısından çok önemlidir. Holdingi bu şirkete odaklamış olan bir vizyon, HUBVC açısından çok kıymetli.

Kaynak; https://www.capital.com.tr/is-dunyasi/soylesiler/firsatlari-izliyorum?sayfa=3

Şirketin yönetimini çok profesyonel bir ekibin yürütüyor olması önemli. Özellikle Ebru Dorman Hanımefendinin olması ayrı bir katalizördür.

Şirketin Türkiye Ofisi’nin yanında ABD’de Silikon Vadisi’nde de ofisinin olması. Şirket bu sayede yatırım yaptığı girişimleri çok hızlı bir şekilde yurt dışına açabilmekte veya yurt dışında gördüğü başarılı girişimlere hızlı bir şekilde ortak olabilmekte.

İş ortakları arasında, aws partner network, B/S/H, İş Bankası, Microsoft, Mercedes-Benz, Arçelik, Unilever, Turkısh Aırlenes, Oracle, DigitalOcean gibi şirket ve yapıların olması network açısından çok büyük avantaj sağlamakta. Bu sayede ortaklık kurabildiği şirketlere hızlı bir ivme kazandırabilmekte.

HUBVC Bünyesinde 80’nin Üzerinde İştirak Bulunduruyor

HUBVC ’nin iştirakler portföyü anlamında çok güçlü bir yapıya sahip olması. Bünyesinde 80’nin üzerinde iştirak var. Bu iştiraklerden 20 tanesi devam yatırımı almış iştiraklerdir.  https://startershub.com/portfolio/

HUBVC son 5 yılda 16 girişime 28 Milyon TL’nin üzerinde yatırım gerçekleştirmiştir. Bu kısmı atlamamak gerekir. Çünkü 5 yıl önce yatırım alan güzel bir girişim, artık exit olma durumuna çok yakın olabilir.

(Unutulmamalıdır ki girişim sermayeleri, gelirlerini olası ortaklıklar ve satış durumlarında veya değerleme farklarından elde eder. Bu yüzden yapılan yatırımların üzerinden 5 yıl geçen devam yatırımlarının olması önemlidir. Bu tarz şirketlerde satış ve ortaklık olmadan bilançolarda kar aramayın. Size bu şirket boş diyenlere de bu cevabı verin.)

HUBVC Sermaye Yapısını Güçlendirdi

HUBVC yakın zamanda bedelli sermaye artırımı yaparak, sermaye yapısını güçlendirdi. Şirketin bedelliden gelecek kaynağını büyük oranda yeni yatırımlarda kullanacağı yönünde yaptığı açıklamalar mevcut.Ve bu yönde de yeni yatırımlar yapıldığı görülmekte. (Hızlı Büyüme)

Şirket sahibi Murat Vargı Bey’in tahsisli sermaye artırımı yapma ihtimallinin her zaman gündemde olması. (Geçmişte bu yönde bir karar alınmıştı, sonrasında vazgeçilmişti.)

Şirket yeni büyüme alanı olarak, Türkiye başta olmak üzere  Orta ve Doğu Avrupa’da ürünü piyasaya yeni çıkmış veya gelir elde etmeye başlamış girişimleri hedeflemekte. Ve bu yönde de yeni yatırımlar yaptığı görülmekte.(Yani büyümeye devam)

Devletimizin bu alanlarda çalışan şirketlere sağlayacağı desteklerini gün geçtikçe arttırıyor ve arttıracak olması. Sürekli gündemde olan Turcorn’ların çıkarılması konusunda HUBVC’nin bünyesinde bulunan şirketlerinde bu yönde güçlü birer aday olması. (Unutulmamalıdır ki, son sıkıntılı geçirdiğimiz bu salgın döneminde dahi yerli solunum cihazının üretilmesine öncülük eden şirket de bir startup girişimidir.)

Değişen dünyada teknolojinin çok hızlı gelişmesi ve hele ki son yaşanılan bu virüs salgını olaylarından sonra dijitalleşmenin çok hızlı olarak her alanda yaşanacak olması. 5 yıl sonra ulaşılması beklenen gelişmelerin 1 yıl sonra dahi ulaşılabilecek olduğunun düşünülmesi. Bu durum şirketlerin büyüme hızlarını pozitif yönde etkileyecektir.HUBVC’nin sadece belirli bir alan özelinde yatırım portföyü oluşturmamış olması özellikle önem taşıyor. 

HUBVC İştiraklerine Birkaç Örnek Verelim

Paymes Ödeme sistemleri

Paymes Ödeme sistemleri, örnek verirsek bir arkadaşınız ile sohbet eder gibi, mesajlaşma uygulamaları üzerinden ürünlerinizi satmanıza ve güvenli bir şekilde satın almanıza olanak sağlayan alışveriş sistemidir. Paymes çok hızlı büyüyen bir şirkettir, aylık bazda %145 büyüme sağlayabiliyor. Bunu normal şartlarda hiçbir şirkette göremezsiniz. Bunun yanında kendini sürekli geliştiren bir şirket. Örneğin, dünyada WhatsApp’a ilk ödeme botunu entegre eden şirket oldu.

Meditopia Meditasyon 

Meditopia Meditasyon derseniz,  7 farklı dilde, ilgili kültür özelinde hazırlanmış 350’nin üzerinde meditasyon üretmeyi başaran bir şirket. Üye sayısı, 8 milyonu geçmiş, dünyada en fazla kullanılan 3. Meditasyon uygulaması. Muazzam bir büyüme yakalamış durumda. Ve kendisinden önde gelen diğer 2 uygulamaya göre artı tarafları da var. Yani yakın zamanda Dünya Lideri olduklarını duyarsak şaşırmamak lazım.

TIM Giyilebilir Teknoloji 

TIM Giyilebilir Teknoloji derseniz, akıllı kumaşlar ve giyilebilir teknoloji üreten muazzam bir şirket. Şirket Mercedes-Benz, Renault, Bridgestone – Lassa ve Honda gibi global markalara teknoloji tedarik ediyor. Şu hiçbir zaman unutulmamalıdır ki, Global şirketlerle çalışabilen şirketler, global olma yolunda çok hızlı ilerleyebilir. Ve nitekim TİM’de global bir şirket olma yolunda hızlı bir şekilde ilerlemekte. En son aldığı yatırımlarda değerlemesi 50 milyonu geçmiş bir şirket. Ve belli büyük şirketler tarafından da satın alınmak istenildiği bilgisi de mevcut.(Orada geçen rakamlar kat be kat fazla)

Segmentify Saas Girişimi

Segmentify Saas Girişimi derseniz, çevrimiçi perakendecilerin her ziyaretçiye benzersiz bir alışveriş deneyimi sunmalarını sağlayarak dönüşüm oranlarını optimize etmelerine yardımcı olan bir e-ticaret kişiselleştirme platformu. Bu şirket muazzam başarılara imza atmakta. Şirketlerin E-ticaret gelirlerini %20 arttırmayı başarabilen bir yapısı var. Ve yurt içinden olsun, yurt dışından olsun onlarca büyük markayla çalışabilen harika bir şirket. Şu an için 20 farklı ülkede 200’ü aşkın müşteriye sahip olan Segmentify, 2021 yılına kadar müşteri ve bulunduğu ülke sayısını iki katına çıkarmayı hedefliyor. Sizin şirketiniz olsa ve biri gelip size dese ki, E-ticaret gelirlerini %40 arttıracağım, benle çalış dese ne dersiniz?

Zeplin

Zeplin ise artık global olmuş, Dünya’da kullanılan, Yazılım geliştiricilerle, ara yüz tasarımcılarının sürekli yaşadığı iletişim problemine çözüm olmayı amaçlayan, kullanıcılarına zaman kazandırıp ortaya daha başarılı ürünler koymalarına yarayan bir girişim olarak karşımıza çıkıyor. 1.5 milyonun üzerinde kullanıcısı olan çok başarılı bir şirket. Ve Sn. Ebru Dorman Hanım’ın yaptığı şu açıklama sanırım, her şeyi çok net ortaya koyar, ‘StartersHub’ın Unicorn olmaya aday girişimlerinden Zeplin bir kadın girişimi.’ Zeplin Unicorn olmaya çok yakın bir şirket…

Kaynak; https://digitalage.com.tr/turkiyede-buyuk-kurumlarin-startuplar-ile-calisma-kulturu-henuz-gelismedi/

Bunlar gibi 80’nin üzerinde girişim var HUBVC bünyesinde. Bu durum çok büyük bir avantaj sağlamakta.

HUBVC Dijital Oyun Alanına Ayrı Bir Önem Veriyor

HUBVC dijital oyun alanına ayrı bir önem vermektedir. Bununla alakalı olarak, dünyanın 3’üncü büyük dijital oyun şirketi Netmarble ile iş birliği yaparak programlar düzenlemekte. Bu sektör çok hızlı büyüyen bir sektör olmasından ötürü burada yer alması çok kıymetli. Ve bu alanda yatırım yaptığı, Flat Games, RealıtyartsStudıo şirketler bulunmakta. Yani HUBVC bu kadar hızlı büyüyen bir sektörde de var.

Genz Biyoteknoloji

Genz Biyoteknoloji alanında faaliyet gösteren girişiminin olması. Özellikle bu salgın olayından sonra, bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin değerleri kat be kat artacaktır.

Bünyesinde farklı alanlardan barındırdığı girişimleri bir platformda birleştirerek ortaya hizmet ya da ürün ortaya koyabilmesi. Örneğin Paymes’le, Onlock şirketi ortak bir çalışmayla PaymesBox’ları çıkartarak Azerbaycan Metrolarına yerleştirmeyi hedeflediler.

HUBVC’nin sahip olduğu, Starteshub’un yabancı fonlarla işbirliği yapma ihtimalinin her daim olması.

Sonuç Olarak, Çok hızlı bir şekilde dijitalleşen dünyada, e-ticaret, saas, fintech, dijital oyunlar, biyoteknoloji, yapay zeka, endüstri 4.0, dijital uygulamalar, robotik sistemler v.b birçok alan ön plana çıkacaktır. Ve ülkemiz tarafından da anlaşıldı ki, günümüzde artık geleneksel üretimden ziyade, bilgi odaklı olan girişimler çok daha ön plana çıkacak. (Turkcorn çıkarma isteği)

Şimdi yukarıda saydığımız bütün alanları bünyesinde barındırabilen HUBVC orta ve uzun vadede her dönem değerlemelerini arttırarak yoluna devam edecektir. Tabi ki böyle bir şirkete yabancı fonların ilgisi de her zaman gündemde olacaktır. Bir başka ifadeyle teknolojik bir sepet oluyor HUBVC! Şöyle düşünün bir teknoloji şirketine yatırım yaptığınızda hangi değerlemeyle yatırım yapıyorsunuz? Ancak burada farklı teknoloji alanlarından çok sayıda şirket’e tek bir şirket üzerinden yapmış oluyorsunuz uzun vadeli olarak bunu asla unutmayın. 

Yazar hakkında

derinhisse