Corona Virüsü Sonrası Yeni Dünya’da Öne Çıkacak Sektörler

Corona virüsü sonrası yeni Dünya’da öne çıkacak sektörler Nelerdir? Dünya’da daha önce görülmemiş nitelikte yoğun bir virüsel kriz yaşıyoruz. Bu konunun başlangıcında hiç kimsenin umursamadığı yada umursamak istemediği bir konu idi covid-19 ! Şu anda ise; dünya üzerinde yaşayan 7 den 70’e her bireyin çok iyi bildiği bir konu olarak önümüzde duruyor!

Bakın konu öyle bir vahim hale geldi ki; örneğin;  Fransa ilk ilaç denemelerini bu kötü dünya düzeninden kendilerini soyutlamış insanlarda ilaç denemesi yapmak isteyecek kadar yani haberdar olmayan hiç kimse kalmasın diye her şey yapılıyor. Hep bir ağızdan corona corona covid-19 diye tüm dünya haykırıyor! 

Evet Corona Virüsü covid-19 gerçekten var ve hızla yayılıyor ne zamana kadar? Sistem sahipleri ( iki aile ) dur diyene kadar ! Yani istedikleri teknoloji devrimini yapıncaya kadar. Bir başka deyişle, zemin oluşuncaya kadar diyelim. Bu durumu sadece Çin ve ABD  ya da diğerlerine bağlamak çok yanlış olacaktır .

Dikkat ederseniz tüm dünya ülkelerine dokundu ve üstelik o kadar mükemmel hazırlanmış bir plan ki düşünün Çin’e karşı nefret uyansın diye ilk orada yavaşladı Corona! Ne kadar ilginç değil mi? Şu anda kime sorsanız ey insanlar Çinlileri nasıl bilirsiniz diye sorsanız şunu diyecekler, yarasa, kedi köpek yiyerek gebersinler denecektir çok net bir nefret oluştu.

Bu sayede ekonomik savaşa girmeden Çin’in kuşak yolu projesi sekteye uğradı. Tabii ki bu proje için limanlarını seferber edecek olan İtalya unutulmadı değil mi ? 

Ayrıca dünya ülkelerinin gerçekten teknolojileri, finansal durumları, cesaretleri, bilgileri, insanlıkları, bencillikleri ve sistem için en önemlisi itaat kültürleri ortaya çıkmış oldu. Ekonomik olarak baktığımızda zaten birçok ülkede bir rahatsızlık söz konusuydu ve bunu piyasalara ve insanlara nasıl açıklayacaklarını bilemiyorlardı.

Yani şöyle diyelim bir kılıf bulunmadan örneğin İtalya ve ispanyada bir batış gerçekleşseydi bağlı olarak tüm dünya büyük bir krize girecekti ve ardından mutlaka büyük sosyal patlamalar ve ayaklanmalar olacaktı! Ya şimdi? İnsanların beynine Corona öyle bir yer etti ki tek istedikleri bu virüs illetinden kurtulmak! Sokağa çıkmak ne mümkün öyle bir korku salındı ki böyle giderse camdan dışarı bakamayacaklar. Bu sayede olası bir durumda sosyal patlamalarda engellenmiş oldu.

Corona Virüsü Sonrası Süper Temiz Bir Teknolojik Devrimi oluyor

Corona Virüsü sonrası süper temiz bir teknolojik devrimi oluyor anladığımız üzere. Evet insanlar ölüyor ama onlara göre onlar dünya kahramanı sadece! Vahşi sistem dedikleri böyle bir şey işte! İngiltere kraliçesine sorun dünyada en korktuğunuz aile kim diye? Ben söylemeyeyim yoksa bu yazı yayınlanmaz!!!!  (Bildiğiniz o aile değil, herkesin dilinde olan; beterinde beteri vardır unutmayın ! ) 

Öyle ya da böyle hızlı şekilde geleneksel sermayenin yeni ekonomiyle birleşmesine şahit oluyoruz ve olacağız bizleri ilgilendiren konu budur. Bizler yatırımcıyız riskleri görerek asıl işimiz olan fırsatların peşinde koşmak zorundayız. 

Şimdi derin bir nefes alın ve düşünün bu zaman diliminde neler izliyoruz?

Yaklaşık 3 aydır insanlar evlerine kapandı ve hayatlarında çok şey değişti. Düşünün çocuklarımız evden uzaktan eğitim görüyor. Bizler işlerimizi uzaktan bağlanarak yapabiliyoruz. Devlet yöneticileri toplantılarını evlerinden konferans şeklinde yapabiliyorlar. Hatta hatta bazı sağlık kuruluşları görüntülü şekilde hastalarını muayene edebiliyorlar.

Alışverişlerimizi internet üzerinden yapıyoruz, dijital oyun ve benzer uygulamalar patlama yaptılar, insanlar sosyal ağlar üzerinden aynı anda sanki bir cafe ortamında oturur gibi sohbetlerine devam ediyorlar, mobil uygulamalar kullanımları patlama yaptı, biyoteknolojinin değeri çok net ortaya çıktı , paketli ve işlenmiş uzun ömürlü gıda tüketimi adeta tavan yaptı , yapay zeka ile tanılar testler ve tahminler yapılıyor , bazı ülkelerde insanlar gözlerinden taranarak hareketleri izlenir oldu, test kitleri, ilaç sektörleri , maskeler, hayatımıza hızlı bir giriş yaptılar !

Yani kısaca dijital bir hayata döndük hızlı bir şekilde üstelik gelişmiş ülke ya da gelişmekte ülke diye ayırt etmeden. Bu işten kim kazanacak peki?

Yine bütün bu kullandığımız yeni teknolojilerin kurucuları ve sistem sahipleri. Belki de böyle olması gerekiyordu insanların bazı şeyleri anlaması için ve maalesef acı bir tecrübeyle anlaşılır oldu bu devrim. Asıl dert geleneksel sermayenin yenilikçi sermaye ile buluşmasıydı ve oluyor Corona sayesinde.

(Şunu asla gözden kaçırmayın Türkiye bu yeni düzene gerçekten hazır durumdaymış bunu da görmüş olduk! Teknolojik olarak ve sağlık sektörü bakımından örnek nitelikte bir gelişmişlik sergiledik bunu izliyoruz ve taktir ediyoruz)

Şimdi asıl konumuza dönelim bundan sonraki dönemde biz yatırımcılar olarak hangi sektörlere yatırım yapmalıyız? Yani hangi sektörlerde gelişme ve değerlenme göreceğiz? Sizler için bir derleme yaptım ve sektör sektör gidelim ;

Corona Virüsü Sonrası Öne Çıkacak Olan Sektörler Nelerdir?

Teknoloji

Teknoloji ( Yapay zeka , yazılım , dijital oyun , saas girişimler, veri depolama ve yorumlama, haberleşme ve internet , 5g , nesnelerin interneti , siber güvenlik , akıllı şehirler , akıllı araçlar , robotlar )

Corona virüsü ile birlikte evet baş mimar ve kral sektör hiç şüphesiz teknoloji tabanlı tüm sektörler olacaktır. 

Bundan sonraki süreçte teknoloji olmadan hiçbir sektör ayakta kalamayacak! Hiçbir insan bu hayatta var olamayacak en azından ekonomik olarak diyelim. Hayatımızın her alanında teknolojinin izlerini çok daha fazla görmeye başlayacağız ve bu süreç yıllarca sürecek. 

Aslında bir neyi nasıl M.Ö ve M.S varken şimdide virüsten sonra ( v.s ) teknolojik devrimin başlangıcı olacaktır. Teknolojik tabanlı girişimler ve şirketler az ya da çok mutlaka bu pastadan en fazla yararlanan şirketler olacaktır. Şunu unutmayalım bu sektörlerin her ülkede en başarılı olanları ya satın alınacak ya da sistemin sahipleri bu şirketlere ortak olacaklardır. 

Tarım ve Gıda ve Buna Bağlı Olarak Ambalaj Sektörü

Tarım ve gıda ve buna bağlı olarak ambalaj sektörü öne çıkacaktır.Özellikle Corona virüsü ile bu dönemde hepimiz gördük gıda ürünlerine oluşan talepleri! Yani bazı ülkelerde insanlarda aç kalma dürtüsü ile marketleri talan ettiklerini hep beraber izledik. Şöyle diyeyim insanoğlu arabasız, evsiz, teknolojisiz, kıyafetsiz kalır ancak aç yaşayamaz !

Corona Virüsü sayesinde tüm dünya tarım ve gıdaya çok önem vereceğini tahmin etmek çok zor olmasa gerek. Tüm dünya gıda stoklarını her zaman hazır halde tutmak zorunda kalacak ve tarım sektörüne her zamankinden daha fazla önem verecektir.

Şunu da unutmayalım özellikle ambalajlı ürünlere bir kayış olabilir. Bu türden salgınlara önlem niteliğinde yeni akıllı ambalajlar kullanılarak çok gıda ürünü bu kapsama alınacaktır. Ambalaj ve gıda aynı paralelde büyüme sergileyecektir. Bütün bunların sonucunda gıda fiyatlarında kaçınılmaz bir yükseliş görebiliriz. Bu türden zor dönemlerde ne altın ne gümüş ille de gıda denecek ve yeri gelir bir gümüş tabak bir yumurtaya değişilebilir hale gelebilecek.

E-ticaret ve Dijital Ödeme Sistemleri

E-ticaret ve Dijital Ödeme Sistemleri yani internet kanalı ile alışveriş Corona virüsü sonrasındaki süreçte daha fazla öne çıkacak. Bu alışveriş yönteminin gelişmesi aynı zamanda dijital ödeme sistemlerini de öne çıkaracaktır. Bu konunun özeti aslında temassız alışveriş ve temassız ödemedir! Bundan sonraki dönemde tercih nedeni olacaktır.

Gelişen teknolojiyle birlikte örneğin kıyafet seçimi yapacaksınız bedenlerini girip o kıyafeti üzerinizde görüp o şekilde alabileceksiniz. Ya da sesli bir şekilde ne istiyorsanız alıp yine sesli bir şekilde ödemenizi yapabileceksiniz.

Biyoteknoloji ve Genetik Teknolojileri

Biyoteknoloji ve Genetik Teknolojileri yine öne çıkan sektörler arasında olacaktır.İnsan hayatının devamlılığı ve hastalıklarla mücadele hatta devamlı genç kalmak insanların en büyük hedefidir. Her insan sağlıklı ve uzun bir ömür yaşamak ister. Bu yüzden bilim ve teknolojinin el verdiği ölçüde bu sektörler devamlı şekilde gelişmektedir.

Corona virüsü sonrası biyoteknoloji’nin ne kadar önemli olduğunu tüm dünya gördü. Olası yeni salgınlara hazır olmak ve insan izolasyonunun önemi ortaya çıkmış olduğundan çok sermaye grupları bu yönde yatırımlar yapıp hızlı büyümek isteyecektir.

Ayrıca; genetik bilim kullanılarak bazı hastalıklar durdurulmaya çalışılacaktır. (Hastalıkların gelişimi genetik kodlamalar değiştirilerek önlenmeye çalışılacak ya da yapay organlar yapılmaya çalışılacak) öyle bir sektör olacak ki dünya toplam ekonomik büyüklük içerisinde en fazla büyüklüğe sahip olan sektör kesinlikle biyoteknoloji ve genetik uygulamalar olacaktır.  

Lojistik ve Kargo

Lojistik ve Kargo ise öne çıkacak olan diğer bir sektör olarak karşımızda olacak.Dünyada virüs pandemisi ile birlikte tedarik zincirlerinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış olduk. Zaten corona virüsü öncesinde de lojistik için tüm dünyada yeni planlamalar yapılıyordu. Daha teknolojik çözümler, demiryolları, block chain tabanlı yapılanmalar ve daha birebir tedarikler üzerinde çalışılıyordu.

Corona Virüsü ile birlikte bundan sonraki süreçte lojistik ve kargo tüm dünyada dijitalleşmeyle birlikte çok fazla önem kazanacak ve hızlı bir büyüme trendine girecektir.

Özellikle e ticaret özelinde mecburi değişiklikler görülebilecektir. Daha yaygın depoculuk faaliyetleri ve demiryollarının adeta internet ağı gibi tüm dünyaya yayılmasını hep birlikte göreceğiz. 

Başlıca 5 sektör belirledim ancak bu sektörlerle birlikte örneğin; akıllı kıyafetler yani giyilebilir teknolojiler, savunma, yenilenebilir enerji, elektrikli ve otonom araçlar, hastane, sigorta sektörleri de bu saydığım 5 sektörü takip edecektir.

Ayrıca block chain tabanlı sanal paralar ve olası yeni sistemler için ayrıca bir yazım olacak yakında. Bu konu çok uzun ve ayrıntılı olduğundan özel önem vereceğim. 

Bu dönemde son derece karamsarlıkla mücadele etmek zorunda kalıyoruz ancak unutmayın dünya yeni bir sisteme hazırlanıyor. Bazı olayları anlamakta zorlanıyoruz. Bazı şeyleri mantığımız almıyor, örneğin; nasıl olurda bilim ve teknoloji bu kadar gelişmişken covid-19 gibi bir virüsle dünya başa çıkamıyor gibi sorular var aklımızda.

Birde şöyle düşünün bizler bilim ve teknolojinin açıklanan kısımlarını biliyoruz! Ya çalışılan gizli arge’ler ya da bizlerden saklanan bazı teknolojiler varken nasıl olurda sözde tam olarak bir ilaç ya da aşı bulunamıyor? Ben asla bu bağlamda bu olanların bir plan dahilinde olduğunu düşünüyorum ve aksini asla kabul etmiyorum insan beyni bu kadar aptal yerine konmamalıdır. 

Asla karamsarlığa kapılmayın hızlı bir çöküşün yine hızlı bir şekilde çıkışı olacaktır.

Türkiye’nin asıl yapması gereken yeni dünya düzenine hazırlanmak olmalıdır

Türkiye’nin asıl yapması gereken yeni dünya düzenine hazırlanmak olmalıdır. Virüs ile çok fazla boğulmayalım yoksa ileride hep beraber boğuluruz. Bir müddet sonra çarklar dönmelidir sistemin algı tuzağına düşmemek şarttır ve karşı hamleler geliştirmelidir.

  • Tüm dünya’nın özellikle sistem aktörlerinden olmayanların istihbarat teşkilatlarının bundan sonraki dönemde neler olabileceği konusunda ayrıntılı teoriler geliştirmeleri zorunludur.
  • Corona virüsü covid-19 un en önemli yararı bundan sonraki salgınlar için çok büyük bir tecrübe kazandırdı dünyaya ve diyelim ki herhangi bir ülkede virüs görüldü ne yapılır? Anında sınırlar kapatılır! Bu yüzden corona sürecinde sistem tüm silahlarını kullanacaktır algı için bunu asla unutmayalım! 
  • Teknoloji çok büyük bir kolaylıktır ve çok faydalıdır ancak unutmayalım ki bu teknolojinin start ve stop tuşu kimlerin elindeyse o en büyük nimetlerinden faydalanır.

Diğer taraftan bu bir ulusal güvenlik sorunudur tüm devletler için. Bu yüzden yeni dünya düzeni diyorum istenilen asıl konu budur tek elden merkezi bir dünya yönetimi! Lütfen ama lütfen tüm ülkeler özellikle Türkiye bu konuda çok dikkatli olmalıdır.