Dünya ve Ülkemiz Gündemi

Dünya ve ülkemiz gündemi o kadar hızlı değişiyor ki, haber kovalamaktan yorulduk. Bu piyasalarda işlem yapıyorsak haber kovalamak zorundayız.

Gündeme ayak uyduramadığımızda kendimize strateji belirleyemeyiz ve başkalarının stratejilerine uymak zorunda kalır ve bu bize zarar olarak geri dönecektir. Önemli gelişmeler ve son dönemde yaşananlarla beraber bakılması gereken çok konu var.

İçerisinde bulunduğumuz piyasalarda belli bir plan dahilinde işleyiş vardır ve amaç sistem sahiplerinin onlar haricindeki ülkeler ve yatırımcıların sermayelerini sistem içerisine çekmektir. Bu yüzden piyasalarda hamle doğru yapılmadığından kaybınız çok büyük olur ve sermayemiz kuş olup yurtdışına çıkar bu sistemin kar yazmasına neden olacaktır. 

Zor piyasadayız arkadaşlar her zamankinden daha fazla çalışmak gerekiyor. Piyasa yapıcılarının stratejilerini önceden tahmin edemediğimizde para kazanmak imkansızdır. Tahta veya tüyo takibi yapacağınıza, gerçek haber ve analiz takibi yapmak sizlere kazanç sağlayabilir. Bizler piyasada işlem yaparken ya da ekrana bakarken dünyada ve ülkemizde neler oluyor bakmamız şart.

2023 Yılına Kadar Uygulanacak Sanayi ve Teknoloji Stratejisi Açıklandı!

Bugün 2023 yılına kadar uygulanacak sanayi ve teknoloji stratejisi açıklandı. Ancak çok fazla gündem olmadı ve anlaşılmadı kanısındayım. Hatta insanlar masal dinler gibi dinlediler! Halbuki bu borsa açısından ve ilgili şirketler için çok önemli bir konuydu. ( ama doğru ya işte x kişisi şu hisseyi söylemiş işte bir forumda bir kral varmış adam y hissesini söylemiş varken ne gerek var para çok sokağa atmak için ) 

Burada açıklamadan önce bazı gelişmeleri içerisine alarak değerlendirme yapmak daha doğru olacaktır. 

21 Mayıs’ta GS1 zirvesi Türkiye’de yapıldı !

Önce 21 Mayıs’ta GS1 zirvesi Türkiye’de yapıldı. Bu zirvenin açılımı Global Standartların küresel dili anlamına geliyor. Bu zirveye başta Wall-Mart ,Unilever, Amazon, Apple olmak üzere tüm küresel marka olmuş şirketler katıldı. Ne var ki bu zirve bile gündem olmadı yeterince. 

Sonrasında her defasında tüm dünya ve ülkemizde 5G’nin önemi , dijital dönüşümün önemi , akıllı şehirler e-ticaretin önemi her mecradan dillendirildi ve hala devam ediyor. 

Yine markalaşmanın önemi ve katma değeri yüksek ürünlerin üretilip ihraç edilmesi devamlı gündemde tutuluyor. 

Son Olarak ABD  Ticaret Bakanı Ülkemize Geldi

En son olarak ABD  ticaret bakanı ülkemize geldi ve dünyada bir örneği olmadığı şekilde tam beş gün kaldı ve her dakikası her saati doluydu görüşmeler, görüşmeler, görüşmeler ! Kimlerle;  öncelikle devlet erkanıyla ve sonrasında ülkemizin belli başlı şirket sahipleriyle ! Tabii ki  ABD bazı şirket yöneticilerini getirmişti bu görüşmelere. ( Amazon, JP Morgen, Boing, Apple, Wall-Mart, Tesla gibi ) 

Bakın arkadaşlar şunu görmemiz gerekiyor dünyada sanayi teknoloji tarafına, haberleşme daha hızlı oluşumlara ( 5g ve 6g gibi ) perakende ise dijital kanallara geçiş yapıyor.

Otomotiv sektörü de öyle elektrikli ve otonom araçlar geliyor. Finansal sistem yapay zekaya doğru hızla ilerliyor. Bu dönüşümün sonunda değişime ayak uyduramayan şirket bu piyasada bu ticaret ortamında yaşama şansı kalmayacak. Her şey bir plan dahilinde ilerliyor.

Türkiye’de bu sistemin içerisinde yer aldığından ve gerçekten tüketim anlamında birçok ülkeden önde olduğumuzdan global markalar çok doğal olarak bu pastadan pay sahibi olmak için bizle daha yakından ilgilenmeye başladılar. Değişim kaçınılmaz bir süreç ve biz bu değişimin tam ortasındayız. 

Evet ülkemizin kendisine has çok değişik jeopolitik ve siyasi sorunları vardır. Buda ülkemizin konumuyla ilgili bir durum. Bunları da kabul etmek gerekiyor. Ancak bunu yaparken devamlı bardağın boş tarafına değil de dolu tarafına da bakmak gerekiyor. 

Bazı gelişmeler olabilir ancak hepsi geçici bir etki yaratabilir. Bazı sorunları sanki kalıtsal bir hastalık gibi görmeyin bu kadar hızlı değişen bir dünyada etkisi bir iki ayı geçmeyecektir. Bazı şeylere takılı kalmayın! Özellikle de iç siyaset mekanizmasına çok fazla takılmayın. Devletin başına kim gelirse gelsin aynı durumlar devam edecektir. Bu yüzden siyasette çok fazla boğulmayın. 

Bizler Bu Piyasada Para Kazanmak İstiyorsak Bakmamız Gerekenler Neler Olmalıdır?

  • Bu değişim sürecinde öne çıkacak sektörleri ve şirketleri belirlememiz şarttır.
  • Bu süreçte bazı şirketlerde ortaklık ve satış haberlerini sıklıkla duyacağız ve bu şirketlerin tespitleri.
  • Bu değişime ayak uyduramayan şirketleri derhal portföyümüzden çıkarmamız gerekiyor
  • Olaylara kısa vadeli ve sadece kazanç odaklı bakmak yerine gerçek stratejiler üretmeliyiz. 
  • Unutmayacağımız diğer konu ise bu değişim süreci kaçınılmaz bir büyüme getirecektir. Global kriz safsatalarına kulak asmayın her değişim bir gelişim demektir ve büyüme demektir.  (Almanya ekonomik büyümesi yavaşlıyor deniliyor peki otomotiv de çok güçlü olan Almanya elektrikli araç geçişinde önce yer almayacak mı ? ) Bu yüzden olaylara uzun vadeli bakmak gerekiyor.
  • 24 saat haber takibi yapmak şarttır. Sadece grafiklerde boğulmayın temel ve teknik olarak bakın piyasalara. 

Benim Görüşüme Göre ;

Bu Süreçte Yıllar Boyu Gündemde Olacak Sektör ve Şirketler :

Teknoloji ve Yazılım Sektörü

Teknoloji ve Yazılım Sektöründe; Karel , Netaş ( zte ihracat üssü ) , Alcatel ( nokia sahipliği ) , Pkart ( akıllı kartlar ) , Kafein yazılım , Hubvc ( startup yatırımları ), Turkcell, Telekom

Savunma Sektörü

Savunma Sektörü; Aselsan, otokar ve katmerciler

Tarım Sektörü

Tarım Sektörü ; Hektaş ve Türk traktör

Perakende ve Hazır Giyim Sektörü

Perakende ve hazır giyim ; Migros, Şok market, Bim , Vakko, Mavi 

Gıda Sektörü

Gıda Sektörü; pınar süt ( çin ihracatı ) , Tat gıda ( sek ) ,  Kerevitaş, Frigo pak, Konfrut gıda 

Madencilik Sektörü

Madencilik Sektörü ; Koza altın, Alkim kimya, Soda .

Ambalaj ve Hızlı Tüketim Sektörü

Ambalaj ve hızlı tüketim ; Durdo, Kartonsan, Klimasan ( tedarikçi ), Oylum gıda, Ülker 

Otomotiv ve Yan Sanayi Sektörü

Otomotiv ve Yan Sanayi Sektörü ; Ford, Tofaş, Karsan, Anadolu Isuzu, Bosch fren, Parsan, Goodyear, Brisa, Trakya cam ( araç camı ) , Vestel ( batarya araç şarj ) , Çemtaş ve Jantsa

Havacılık Sektörü

Havacılık Sektörü ; Türk hava yolları ve Pegasus

Yeni Gelişen Sektörler

Yeni gelişen sektörler ; Kordsa , Sasa , Hubvc ( startubhub fonu )

İlaç Sektörü

İlaç sektörü ; Deva  ( çok önemli olacak )

Sigorta Sektörü

Sigorta Sektörü ; Aksigorta ve Anadolu sigorta

Arkadaşlar hayata ve piyasalara kısa vadeli bakmayın lütfen! Hiçbir şekilde olaylara ve gelişmelere bakarken dar açıdan değil, daha geniş açıdan ve her şeyin gerçek olmadığını bilin! Her gelişmeyi dahil olduğumuz sistem içerisinde ve mantık dahilinde bakın. Strateji oluşturmadan adım dahil atmayın derim ben. Stratejisi olmayanın bu hayatta ve bu piyasada kaybedeceğini bilin)

Yazar hakkında

derinhisse