Borsa Hisseleri & Güncel Kısa Bilgiler !

Borsa hisseleri beklentileriyle öne çıkmaya başladılar. Kiminin özel hikayesi , kiminin satış beklentisi, kiminin düşük piyasa değeri kiminin de yıl sonu bilanço beklentisi gündeme gelmeye başladı. Unutmayın ki borsada en önemli fiyat katalizörü haberdir.

Durdo – Vesbe – Kafein – Gentaş – Trakya cam – Migros – Karel – Alcatel – Kozal – Pkart – Şekerbank – İşbankası – Erdemir – Kardemir – Vkgyo – Lokman Hekim beklentileri ve hareket tahminleri;


DURDO

Bu şirketi çok önemsiyorum ve önümüzdeki dönem bilançoları çok ses getirecektir.Hisse ilk fiyatlamayı yaptı ve şuanda düzeltme sürecine girdi.Kısa bir zaman sonra yıl sonu bilançosunu fiyatlamaya başlayacaktır.


VESBE

Bu şirket şuandaki piyasa değeriyle gerçekten hiç hak etmediği yerlerde. Düşünün hisse başı 2 ile 2,5 TL hisse başı temettü verebilecek bir hisseden bahsediyoruz.Beyaz eşya sektörün evet iç piyasada daralıyor ancak Vesbe’nin satışlarının %74’ü ihracattan oluşuyor ve şirket büyüyor.


KAFEIN YAZILIM

Bu şirket benim için çok özeldir ve yazılım sektörü hızlı büyüme trendi yakaladığından şirketin rakamları devamlı büyüyecektir. Şirkete özel ise iştirak halka arzı vardır ve 2019 yılının ikinci çeyreğinde olabilir. Gerçekten sektöründe bebek şirkettir.


GENTAŞ

Vesbe gibi borsa da hisse değeri çok komik seviyelerde kalmış bir şirkettir.Şirketin prim yapmasını durduran rekabet kurulunun genel sektörde inceleme başlatması olmuştur.

Halbuki ceza çıksa bile 1-2 milyonu geçmeyecektir.Şirketin güçlü ihracatı olması nedeniyle önümüzdeki dönem büyümesini sürdürecektir.


TRAKYA CAM

Güçlü satış büyümesi özellikle yurt dışı satış büyümesinin etkisiyle önümüzdeki dönemlerde daha da net belli olacak. Şirketin piyasa değeri bilanço beklentisini yansıtmıyor ve gerçekten uzun vadede getirisi yüksek olabilecek şirkettir.

Otomotiv sektöründeki ihracata dayalı yatırımlar bu şirkete çok olumlu yansıyor.

Buna keza daha önce enerji ve doğal gaz fiyatlarının artması borsada hisse fiyatına olumsuz yansımıştı ve bu durum tersine dönmeye başladı.Yabancıların tekrardan hisseye döndüğünü izliyoruz.


MIGROS

Benim çok önem verdiğim borsa hisse senetlerinden’dir. Şöyle düşünün Migros’un cirosu bu yıl 20 milyar TL civarında olacak ve 2019 sonunda ise 25 milyar TL olabilecekken piyasa değeri 2.6 milyar TL de kalmamalıdır.

Evet borçları çok ancak Migros’un bu borçları kapatacak varlıkları mevcuttur.

Yani İstanbul,İzmir ve Ankara gibi yerlerde şehrin çok güzel yerlerinde şehir içinde kalmış ve taşıyabileceği mağazaları mevcuttur.İsterse bunları değerlendirip bu borçları kapatır.

Diyelim ki yapmadı o zaman zaten belli bir süre sonra şirketin nakit yaratma gücü olduğundan daha az etkiler hale gelecek.Zaten şirketin net finansman borcu 3 milyar seviyesinde olduğu görülmektedir. Hisse değerinin düşük olması bizler için çok büyük avantajdır.


KAREL

Çok çok önemli borsada işlem gören bir şirkettir ve tam anlamıyla küçük bebek Aselsan’dır. Kıymetini bilmek gerekiyor.Şirket faaliyet gösterdiği her alanda büyümektedir.

Özellikle 5G olsun,çınar projesi olsun,şehir hastaneleri olsun, migem olsun ve dünyada da 12 milyon müşteri olsun bu şirketi önümüzdeki dönem favori yapmaya yetecektir.Tam bir bebektir !


ALCATEL

Çok değerli bir diğer şirkettir ve karel’le benzer beklentileri bulunmaktadır.Ancak Alcatel’in en özel beklentisi biliyoruz ki şirket artık Nokia ‘nın dır ve onun müşterilerinden ve ürünlerinden yararlanmaktadır.

Alcatel bundan sonraki dönemde çok iyi işler yapacaktır ve kaçınılmaz olarak piyasa değeri artışı gelecektir.Gerçekten hisse değerinin düşük kalması fırsattır.


KOZA ALTIN

Zaten sektöründen de belli olduğu üzere altındır ve her zaman öyle kalacak.Altın konusunda devletinde desteğiyle var olan ve tespit edilen rezervlerin üretime dönüşmesiyle daha yüksek cirolar ve kar lar göreceğiz.

Bugüne kadar Kozal’ın tahtası adeta trader’lerin ve robotların oyuncağı oldu.Bu durum daha fazla devam edemez ve mutlak gerçek değerinin bulacaktır.

Unutmayalım ki bu şirketin tahtasında fetocularla devletin savaşı vardır.O yüzden biraz zor bir tahta olmakla beraber bazı projeler devreye girince bunlarda ortadan kalkacaktır.Sabır gerektiren ve uzun vadeli bir hissedir.


PLASTIK KART – PKART

Plastik Kart daha öncede dediğimiz gibi Avrupa’nın en büyük savunma şirketi Thelsa ya satılmıştır ve bundan sonrası çok farklı olacaktır. Tabii ki resmin tamamını görebilen için.

Bu şirketle günlük olarak ilgilenen varsa hiç uğraşmasın ki şirket değerini bulsun!

Bazı şirketlere kısa vadeli olarak bakılmaz ve pkart bunların başında gelir.Şöyle niteleyelim olayı; Mahallenizde bir bakkal var ve onu gelip migros satın alıyor.

ŞEKERBANK

Satılacağı her yerde konuşuluyor ve bankanın değerine baktığımızda bu satış olacaksa bu değerden olmaz diyorum ve potansiyel varmı dır? Vardır tabiki de. Zaten şeker yatırımın hisseyi toplaması her şeyi ifade ediyor bence anlayanlar için.

IŞ BANKASI

İş bankası hisselerini biliyorsunuz listeye aldığımız günden beri çok güzel bir getiri elde ettik.Ancak henüz yeterli değil ve iş bankası gibi bir bankanın değerinin çok yukarılarda olması gerekiyor. Aynı benzer durum halkbank, Vakıfbank ve yapı kredi içinde geçerlidir.

Demir çelik sektörüne dikkat etmemiz gerekiyor. Unutmayalım ki abd ile çin ticaret savaşlarının etkisi bu sektör için çok önemli ve dünya demir çelik fiyatlarının yükselmesi bu anlaşmaya bağlıdır.

Diğer taraftan Latin Amerika ülkelerine demir çelik için ülkemiz adına ihracat görüşmeleri yapılıyor. Bu katalizör olabilir.

Bu sektörde öne çıkacak borsa şirketleri Erdemir,Isdemir ve Kardemir dir benim için.

Borsa da sigorta sektörü hisseleri önümüzdeki dönem bilanço rakamlarıyla dikkat çekecektir yüksek faiz ortamında. Benim favorim aksigortadır .

Vakıf GYO

Son günlerde hareketlenen Vakıf GYO hissesinde daha çok yıl sonu bilanço beklentisiyle bir talep oluşmuştur.Ayrıca; devletin gayrimenkul sektörüne yönelik canlandırma ve finansal yönden güçlendirme projesi olan emlak bankın devreye girmesi Vkgyo için beklenti oluşturuyor.


LOKMAN HEKİM

Lokman Hekim hastanecilik anlamında benim için tam anlamıyla bir bebek şirkettir.Daha önce analizini yaptığım üzere şirketin finansal ortaklık veya tamamen satışı gündeme gelme olasılığı yüksek olan bir borsa şirketidir.

Diğer taraftan şirketin şehir hastanelerine olan yatırımları ve kendi hastanelerine yaptığı kapasite artırıcı yatırımlar ile önümüzdeki dönemlerde büyümeye devam etmesi beklenmektedir.

Bu nedenlerden dolayı şirketin daha fazla düşük piyasa değerinde kalamaz.Bu yüzden hisse fiyatında pozitif gelişmeler olabilecektir.Yazar hakkında

derinhisse
-->