Borsada Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Aşağıda başlıklar halinde borsada hisse senedi nasıl alınır, ne zaman alınır hisse alırken nelere dikkat etmek gerekir sorularına yanıt bulacağınızı umduğum konuları adım adım sizlerle paylaştım.

Borsada Hisse Senedi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

 1. Şirket Satışları

  Hissesini alacağımız borsada işlem gören şirketin geçmiş yıllar satışlarına bakmalısınız.Şirketin her yıl bir önceki yıla göre enflasyonun üzerinde büyümesi gerekiyor.Şirkette büyüme çok önemli ve istikrarlı olması gerekiyor.

 2. Sektördeki Konumu

  Şirketin faaliyet gösterdiği sektöründe en az ilk beş oyuncusu içerisinde yer alması önemlidir.

 3. Finansal Güç

  Şirket ortaklarının mali yönden güçlü olması gerekiyor. Bu çok önemlidir çünkü yaşanabilecek bir kriz esnasında şirketine yeterli finansal destek çok önemlidir.Patronu şirket değil patron şirketi desteklemelidir.

 4. Yatırım Kabiliyeti

  Şirketin büyümesi için yatırım kapasite artışı çok önemlidir. Teknolojisi de çok önemli. Bu yüzden borsa da işlem gören şirketin en az üç yılda bir yatırım yapıp yapmadığına bakın.Bu şirketin finansal sağlığı bakımından çok önemli bir gösterge olacaktır.( Buna bakmak için şirketlerin faaliyet raporlarını okuyabilirsiniz)

 5. Yabancı Ortaklık

  Yine borsa da işlem gören bir şirketin yabancı ortağının da olması çok önemlidir. Bu durumun olduğu şirketler bilançoda makyaj yapamaz ve adaletli bir şekilde temettü verir. Birbirlerini denetlerler avantajdır.

 6. Geçerli Hikaye

  Borsada hisse senedini aldığınız şirketin bir hikayesi olması gerekiyor .Sektöründe de beklenti olması gerekiyor.Büyüyen gelişen sektörler iyi olandır.Büyüme hikayesi dışında satış veya ortaklık gelişmelerinin olabileceği şirketi seçmekte önemlidir.

 7. Dürüst Patron

  Şirket sahibinin şaibeli, adı çıkmış veya sermaye piyasalarında ceza almamasına dikkat edin.Bu çok büyük sorunlar doğurabiliyor.Şirket sahibinin karakteri sağlam olacak.Şirketi kurumsal bir bakışla yönetecek .

 8. Şirket Bilançosu

  Şirketin bilançosundaki dönen varlıklarının şirketin kısa ve uzun vadeli borçlarının toplamını karşılamasına dikkat edin. Yada en az %70 i diyelim.

 9. Faaliyet Karı

  Şirketin gelir tablosunda net kar ve zarar dan daha çok faaliyet kar’ına odaklanın.Dövizle borcu olan şirketlerde dövizin dalgalandığı dönemlerde kur farkından yüksek zarar yada kar açıklayabiliyor ve bu sonuçlar yanıltıyor yatırımcıları. Esas faaliyet karı çok önemlidir.

 10. Kar Marjı

  Gelir tablosundaki satışlardan maliyetleri çıkardığınızda brüt kar rakamını bulursunuz.Bu şirketin kar marjı oluyor .Bu kar marjının azda olsa her dönem artması şirketin maliyetlerini kontrol ettiğini gösterir ve sağlıklı olan budur.

 11. Öz Sermaye Kalemleri

  Bir şirketin öz sermayesinin sermayesine göre yüksek olduğu borsa da işlem gören o şirketin iyi olduğu anlamı taşımaz. Öz sermaye kalemlerini incelemek gerekir.Yani öz sermaye artışı kağıt üzerinde değerleme farklarından mı gelmiş yoksa kar yedekleri olarak mı gelmiş. Bu çok önemlidir.Her zaman nakit olan iyidir.

 12. Temettü

  Dediğim gibi özsermayesi düşük olan kötü şirket değildir.Bazı şirketlerde yılık net kar’ının büyük kısmını temettü olarak dağıttığından özermayesi düşük görünür. Temettü dağıtan şirket iyidir ve finansal bakımından rahattır demek oluyor.

 13. Haberler

  Borsada işlem gören hissesini aldığınız şirketin zaman zaman google’dan haber taramasını yapın. Bu çok faydalı olacaktır. Her haber KAP ta çıkmıyor. Bazen çok küçük bir haber çok kazanç sağlayabiliyor.

 14. Zarar Eden Şirketlerden Uzak Durun

  Yıllar boyu zarar eden şirketlerden uzak durun.O şirketlerde bir sorun var demektir.

 15. Piyasa Değeri

  Borsada işlem gören şirketi seçerken halihazırdaki piyasa değerinin şirketin cirosunun altında ve yıllık faaliyet karının 10 katının altında olanlar tercih edilebilir.

 16. Öz Sermaye Çarpanı

  Dünyada her sektörün bir öz sermaye çarpan oranı vardır.Yani şirketin öz sermayesinin kaç katı oranında değer hesaplaması yapılacağıdır.Mesela bankalar 2 çarpanla, maden 2.5 çarpanla , perakende 2 çarpanla gibi .Ancak bu sağlıklı sonuçlar vermez çünkü karını temettü dağıtıp da öz sermayesi yerinde sayan şirketler vardır. Temettüleri de hesaba katmak gerekir bu tür hesaplarda.

 17. İhracat Oranı

  Borsada sanayi şirketi seçerken satışlar içerisindeki ihracat oranının yüksek olmasına dikkat edin.Olası yurtiçi ekonomik dalgalanmalarda emniyet sibobu görevi görür.Benim tercihim en az %40 olmalıdır.

 18. Marka Bilinirliği

  Bir şirketin marka bilinirliği çok önemlidir.Bu şirketin değerinin her zaman arttıran bir faktördür.Buna dikkat etseniz iyi olur.

 19. Tüyo ile Hisse Senedi

  Asla duyumla tüyo ile hisse senedi almayın. Unutmayın ki bozuk saat bile bir defa doğruyu gösterir ikincisi yoktur!

 20. Hedef Vade Tanıyın

  Hisseyi alırken kendinize hedef koyun şu kadar vadede beklerim şu fiyata gelince satarım diye. Bu plandan şaşmayın ki başarı şansınız yüksek olsun.

 21. Kademeli Hisse Alımı

  Elinizdeki sermayenin hepsiyle bir seferde alış yapmayın.Kademeli bir şekilde yapın.Olası düşüşlerde maliyet düşürmek için çok ideal bir yöntemdir.

 22. Şirketin Kurumsal Yapısı

  Bir şirketin kurumsal mı değimli yatırımcısına önem verip vermediğinin en güzel anlaşılacağı yol o şirketin web sitesine bakmak olacaktır. Görsellik , detay ve faaliyet raporlarını tam olarak veren şirket her zaman iyidir.

 23. Bilanço

  Şirket bilançolarına baktığınızda dikkat edeceğiniz diğer bir önemli konu ise borsa da işlem gören şirketin geriye doğru en az beş yıl baktığınızda karlılığında istikrar olmasıdır.Yani kar rakamları dönemler itibarıyla çok fazla zik zak çizmemesi önemlidir. Bu bir yıllık dönemi geçmemelidir.

 24. Sermaye Artışı

  Asla bedelsiz sermaye artışı peşinde koşmayın. Bedelsiz hissenin size sadece adet bazında etkisi vardır. Hisseye de adet olarak derinlik kazandırır.Onun ötesinde bir faydası yoktur asıl olarak.Doğru ve büyüyen şirketin bedelli sermaye artırımı yapması daha iyidir aslında.

 25. Rakip Şirketler

  Bir şirket alırken varsa aynı sektörde başka borsada işlem gören şirket çok büyük avantajdır.Yani her iki şirketi bilanço büyüklüğü olarak ve ciro faaliyet karı anlamında karşılaştırıp piyasa değerlerini karşılaştırmak çok yardımcı olacaktır.

 26. Sportif Hisselerden Uzak Durun

  Borsada bazı şirketler vardır uzak durulması gereken şirketler. Yani hiçbir değeri olmayan ve amaçları da belli olmayan yanlışlıkla halka açılmış şirketlerden bahsediyorum.Bunların başında spor hisseleri gelir.Bu şirketleri dernek gibi düşünün asla borcu bitmeyen ve asıl büyük gelirleri başka bir klüp te olan şirkettir bunlar. Her şeyden önce top yuvarlaktır yani bir amaç yok!

 27. Sığ Hisseler

  Tahtası çok fazla sığ olan hisseleri almamaya çalışın. Beklemeye vaktiniz varsa ve de özel bir hikayesi varsa uzun vade beklenebilir. Diğer türlü hisse senedi alım ve satımda zorlanabilirsiniz.

 28. Sabırlı Olun

  Asla da şunu düşünmeyin ! Her gün en çok artan on hisse vardır. Orada ki yatırımcılar kaç ay yada kaç yıl beklemiştir bilmezsiniz. Sabırlı olun.Borsada her aldığınız hisse hemen artacak diye bir kavram yoktur Böyle bir özenti içine girmeyin psikolojinizi bozar.

 29. Hisse Tahtası

  Borsada işlem gören bir şirketin tahtasındaki hissede ağır bir baskı varsa ve piyasa değeri çok düşük olduğu halde değeri çok uzun süre kaldığını düşünüyorsanız o hissede bir gelişme olacaktır.Bu tecrübe bilimsel bir çalışma değil!

 30. Takaslara Bakın

  Hisse senedi takaslarına bakın ama çok fazla takılı kalmayın. Unutmayın ki tahta yapıcı birden fazla aracı kurum kullanıyordur. Siz alım yaptığını düşünürsünüz halbuki farklı aracı kurumdan itinayla malı elinize veriyordur. Yada tam tersi! Bu sağlıklı bir gösterge değildir.

 31. Alıcıları Takip Edin

  Bir şirketin patronu halihazırdaki fiyatlardan hisse alıyorsa o şirketi en iyi o bildiği için oraları ucuz seviyeler diyebiliriz.Bu gösterge olabilir.

 32. Hisse Sepeti

  Asla tek bir hisseye yatırım yapmayın en güzeli en az iki hissedir. Riski dağıtmak en güzelidir.Hisse sepeti yapın .

 33. Kararlı Olun

  Hisse seçiminizi yaptıktan sonra başka hisse aramayın unutmayın baştan karar verdiniz ve inandıysanız sakın ola ki hisse aramayın.

 34. Borsada Oynamak

  Hisse senedine yatırım yaparken borsada oynamak mantığı yerine ortaklık yani yatırım felsefesiyle bakış yapın.Sonuçta borsa oyun değil yatırım yeridir.

 35. Şirket Patronları

  Normal hayatta kötü insanlarla arkadaşlık yapmak istemesiniz eminim.İşte borsada işlem gören şirketlerin patronları da böyledir. Kötü olanın hissesini almayın.Yazar hakkında

derinhisse
-->