Borsada Hisse Nasıl Seçilir?

Hepimizin bildiği üzere uzun zamandır piyasalarda dalgalanma devam ediyor.Daha önce birçok yazımda belirttiğim üzere bu dalgalanmanın bir çok sebebi mevcut.

2019 yılınında özellikle ilk yarısının 2018 yılından çok farklı olacağını sanmıyorum. Tabi ki dalga boyu biraz daha düşecek.Yada ülkemiz varlık fiyatları dolar bazlı çok düşük olduğundan dolayı fazla bir değer kaybı yaşayacağımızı sanmıyorum.


Bu dalgalı dönemlerde herkes güvenli liman arar kendine.Amaç kazanmaktan ziyade parayı korumaktır.Ülkemizde bu yönde en çok tercih edilen üç para koruma aracı vardır.Döviz,faiz ve altın.Çok nadir durumlarda gayrimenkul yatırımı da diyebiliriz.


Ancak öyle bir yatırımcı kitlesi vardır ki hisse senedinden başka yatırım yapmaz.Mesela ben öyle yapıyorum.Her ne olursa olsun piyasa inancım kaybolmaz ve bilirim ki uzun vadede hisse senedinin getirinden daha fazla getiri sağlayan yatırım aracı yoktur. Tabi ki doğru zamanda doğru hissede olmak kaydıyla.


Şimdi madde madde yazalım;

Borsada Hangi Hisseler ve Sektörler öne çıkar?


1-) Borsanın yatay yada hafif aşağı yönlü olduğu bol dalgalı bir piyasada, döviz kurlarının artış yönünde olduğu dönemde;

Bu dönemde borsada , öncelik ihracatçı sektörleri ve olası yurt içi ekonomik daralmadan etkilenmeyecek, borcu az nakidi fazla olan sektör ve hisseler öne çıkacaktır!

Özellikle ;

Soda sanayi , bim , kozal, aselsan,çelebi,vesbe ( İhracatçı ) , ford ( İhracat ) , kafein yazılım , yünsa, pkart ( Çağrı olayı ) , algyo ( Döviz nakiti ) , çemtaş ( İhracat ) .kartonsan .


2-) Borsanın yukarı eğilimli ve döviz kurlarının hafif aşağı yada yatay olduğu ,faizlerin düşme eğrisinde olduğu dönemde;


Bu dönemlerde , hiç şüphesiz banka hisseleri öne çıkacaktır!

Yada bilançoları sadece döviz kurlarından dolayı darbe almış ve önceki yıla göre baz etkisiyle kar büyümesi sağlayacak şirketler öne çıkacaktır.

Özellikle;

İşbankası,garanti,Vakıfbank,Akbank,halkbank,arçelik,migros,karel,ekgyo,vkgyo,iş gyo,halk gyo,vestel,ttkom,trakya cam,hektaş,petkim,tskb,koç holding,sabancı holding,Anadolu holding,durdo,bakab,klimasan.


Yine bu dönem içerisinde abd ile çin ticaret savaşlarının çözüme kavuşması durumunda demir çelik sektör hisseleri öne çıkacaktır ve çok sert bir şekilde, Erdemir,isdemir,Kardemir,çelik halat,çemtaş öne çıkacaktır.


Aslına bakarsak buradan şöyle bir sonuç çıkıyor piyasanın hangi yöne gideceğini tam olarak bilemiyorsak yapacağımız iş çok basit eğer ki borsa tarafında kalmak istiyorsanız.Her iki duruma göre belirleyeceğiniz şirketlerden bir sepet oluşturmanızda yararınıza olacaktır.


Örnek sepet şekilleri;


1-) iş bankası,bim,ford,petkim
2-) Garanti,aselsan,sabancı holding,çelebi
3-) trakya cam , kozal,migros,soda ( Buda banka almayanlar için )


Bu şekilde kendinize göre belirleyebilirsiniz.


Bu arada bazı gelişmeler bazı sektör ve şirketleri öne çıkaracaktır.petrol fiyatlarının düşmesi ve anlaşılan uzun süre düşük kalacağından bu sektöre dayalı çalışan maliyetlerini direk etkileyen şirketleri de öne çıkaracaktır. Bu sektörler havayolları ve petrokimyadır.

Aslında beyaz eşya ve lastik sektörüne bile çok olumlu etkileri beklenir.Bu durumda ; Thy,pegasus,brisa,goodyear,arçelik ve vesbe olumlu etkilenebilir.( Beyaz eşyayı demir çelik fiyatlarının düşmesi de olumlu etkiliyor maliyetler bakımından )


Yine altın ons fiyatlarının artması kozal‘ı çok olumlu etkileyecektir.

Yazar hakkında

derinhisse
-->