Borsa Hisse Senetleri Hakkında Son Gelişmeler !

Karel – Alcatel- Migros – Vkgyo – Pkart – Durdo – Gentaş – Trakya cam – Kafein – Isctr – Çelebi – Koza altın – Şekerbank – Vesbe – Adel – Petkim – Thy Hisseleri için son Gelişmeler !

Karel elektronik- Karel

Karel elektronikte beklentilerimizi yazmıştık bana göre bebek Aselsan’dır ve her zaman bu beklentimiz devam edecektir. Özellikle devletin stratejik yatırımlarıyla beraber devamlı gündemde kalmaya devam edecektir. Gündemde kaldıkça da piyasa değeri yükselişi devam edecektir. Bu hisseye kısa vadeli olarak asla bakmayın.Kısa vadede günlük ve haftalık düzeltmeler olabilecektir.

Alcatel – Alctl


Alcatel ‘de ise daha önce yazdığımız gibi Nokia etkisini görmeye başlayacağımız bir döneme giriyoruz ve özellikle 5 G yatırımları Alcatel’i ön plana çıkaracaktır. Şirketten önümüzdeki dönemlerde güzel bilançolar göreceğiz.

Migros -Mgros


Migros ‘ta ise geçen akşam karşılaştırmalı bir anlatım yapmıştım. Bu duruma göre Migros’un piyasa değeri düşüklüğü alenen ortaya çıkmıştır. Bu büyüklükte bir şirketin borçları olsa da daha fazla buralarda kalması beklenemez.

Vakıf GYO -Vkgyo


Vakıf gyo da temel yönden beklentilerimiz devam etmektedir. Bu hisse gayrimenkul sektörü hakkındaki olumsuz algı bitmediği sürece dalgalanmaya devam edecektir ancak özellikle iyi beklediğim yılsonu kar rakamına paralel bir hareketlenme yaşayacağını düşünüyorum.Ancak son günlerde bazı şahısların tahtasındaki manipülatif hareketler yaptığını izliyorum. Kanımca başarısız oldular tahtada ancak henüz bu bahsi geçen grubun henüz tahtayı bırakmadığını izliyorum. Kısa vadede dikkatli olmak gerekiyor.

Plastik Kart-Pkart


Plastik Kart’ta uzun vadeli beklentilerimiz devam ediyor. Bunun nedeni bildiğiniz üzere Avrupa’nın en büyük savunma şirketi Thelsa’nın satın almış olmasıdır. Ben bu hisseyi yazdıktan sonra %40 artış yaşamıştı ve bazı kendini bilmezler de aynı anda yazdığında dolayı listeme almadım ve almayacağım! Ben temelciyim hokkabaz değilim şovmende değilim o yüzden vebal almam !

Duran Durdo Basım -Durdo


Durdo ‘da beklediğim hareketler doğrultusunda çok güzel bir trend çiziliyor. Ara ara düzeltmelerle birlikte yoluna devam edecektir.Özellikle yılsonu bilanço ve 2019 ilk çeyrek bilançolar açıklandığından daha fazla öne çıkmasını bekliyorum.

Gentaş – Gents


Gentaş’ta hak etmediği şekilde piyasa değeri düşüklüğü vardır .Bunun en büyük sebebi şirketin ortaklarının tahtada devamlı alış satış yapması ve bu duruma katılmak istemeyen yabancı yatırımcının talep göstermemesi durumu vardır. Ancak yinede şirketin güzel bilançolarla bu durumun ortadan kalkacağını düşünüyorum.Bir süre daha sabır gerekli!

Trakya cam – Trkcm


Trakya cam’da ise listemize aldıktan sonra sakin bir şekilde yükseliş trendine girdi ve yabancı alışlarıyla birlikte bu trend devam ediyor. Özellikle iyi gelecek bilançolarla birlikte daha fazla yabancı ilgisi olabilecektir. Yabancı fon satışlarıyla daha önce düşen hisse yeniden yabancı ilgisiyle artıyor.

Kafein Yazılım -Kfein


Kafein yazılım ‘da özellikle devletin yazılım sektörüne destek vermesiyle şirketin hızlı büyüme trendine devam edeceğini bekliyorum.Bunun yanında kafein yazılımın 2019 ilk çeyreği yada ikinci yarısında Smartiks yazılımım halka arzı yapılacak ve şirketin kasasına buradan 30 milyon TL civarı bir kaynak girebilecektir. Yine kar rakamları da bunlara paralel büyümeye devam etmesini bekliyorum.

İş Bankası C – Isctr


Isctr’yi bildiğiniz üzere listeye aldığımızdan bu yana kısa vadede çok ciddi prim yaptı ancak bu prime rağmen henüz öz sermayesine bile değer anlamında gelmediği için hedefimize kadar tutmaya devam ediyoruz. Bankalar içerisinde daha öncede dediğim gibi en ucuzlarından. İş bankası unutmayalım ki sadece bir banka değil çok ciddi büyüklükte iştirak portföyüne sahip bir holding yapısı mevcuttur. Çok değerli bir bankadır.

Çelebi Havacılık – Clebi


Çelebi Havacılık‘da ise uzun vadeli beklentilerimiz devam ediyor. Hissede ara sıra patron alışları olmaktadır ve bu alışlar tahta sığ olduğu için hisse fiyatında çok sert hareketlere sebep olmaktadır. Bu tür günlerde satılık ertesi gün yerine konulabilir bu sadece trade sevenler için tabiî ki!

Koza Altın – Kozaa


Koza altın ‘da yine devletinde desteğiyle altın üretimi desteklenmektedir. Bunun yanında altın ons fiyatının 2019 yılı boyunca artış trendin de olacağından koza altın dikkat çekmeye devam edecektir. Koza altın adeta borsa’nın kaskosu gibidir benim gözümde.

Şekerbank -Skbnk


Şekerbank için diyeceğim benim anladığım özellikle bu bankanın bir satış sürecine girebileceğidir. Şuan ki piyasa değerine baktığımda ise bu piyasa değerinden asla satılmayıp çok daha yukarıda bir seviyeden satılabileceğini düşünüyorum.Şeker yatırımın her gün alışı da bu durumu onaylaması hoşuma gidiyor.Yakın takip ediyorum.Ancak uyarayım henüz net bir durum ve açıklama yok.

Vestel Beyaz Eşya – Vesbe


Vestel beyaz eşya Vesbe de şuanda beklide borsa’nın temettü verimi en yüksek olan hissesidir ancak bu durumu bir türlü hisse fiyatına yansıtamadığını görüyoruz. Her zaman dediğim gibi su akar yolunu bulur nihayetinde! Rakamlarda yalan söylemez asla!

Bankacılık sektörü


Bankacılık sektöründe daha öncede dediğim gibi unutmayın bakacağınız piyasa değeri ve öz sermaye oranı! Yani öz sermayesine göre piyasa değeri en düşük olan seçilmelidir. Benim gözüme çarpanlar Vakıfbank, halkbank, yapı kredi bankası ve şekerbank hatta hala iş bankası diyebilirim.

Ambalaj sektörü ve oluklu mukavva sektörü


Ambalaj sektörü ve oluklu mukavva sektörü 2019 yılında da iyi performans sergileyebilecek sektörlerin başında geliyor özellikle ihracat yapanlar. Kartonsan, tire, gedza ve durdo burada ön planda her zaman.


Yine yüksek faiz ortamından yararlanmaya devam eden sigorta sektörü de önümüzdeki dönemlerde hareketli olabilecektir. Özellikle kar rakamları açıklandıkça çok dikkat çekecektir. Aksigorta ve Anadolu sigorta öne çıkabilir bu anlamda.

Adel


Adel önümüzdeki dönem iyi olabilecek hisselerin başında geliyor bana göre. Uzun zamandan bu yana yatay ‘da hareket eden hissenin bir takım beklentilerle birlikte uzun zamandan bu yana uyuyan dev misali uyanması yakındır. Adel özellikle oyuncak sektörüne de girdikten sonra dönemsellik konusunu ortadan kaldırmaya başlayacağını görüyoruz. TRT ile yapılan sponsorluk anlaşmasının etkilerini de önümüzdeki bilanço dönemlerinde görmeye başlarız.

Demir çelik sektörü


Demir çelik sektörüyle ilgili çok soru geliyor ve bende her seferinden çin ile ABD ticaret anlaşmazlığının pozitife eğirilmesi gerektiğini ve Türkiye ile ABD arasında demir çelik sektörüyle ilgili olası anlaşma söz konusu olmuştu bildiğiniz üzere ve bu konunun metnini görmek gerekiyor.Bunlar bir sonuca varmadan sektör için net konuşmak imkansız durumda. Erdemir içinde Kardemir içinde ve isdemir içinde durum aynı bekliyoruz gelişmeleri.


İhlas,global,pere,memsa,tuğçelik,nibaş,avod,bantaş,euro yatırım holding gibi bana göre saçma sapan şirketleri lütfen sormayın ve sizlere tavsiyem bu tip hisselerden uzak durun. Temel anlamda hiçbir değerleri yok benim gözümde.

Petkim


Petkim için 2019 yılı beklentileri 2018 yılına göre daha iyi gözüküyor. Ancak şirket için en önemli durum socar grubu bp grubuyla ortak bir petrokimya tesisi kurmaya karar verdiler ve bu yatırımın içerisinde petkim’in payı olacak mı? Yada petkim ile nasıl bir bağı olacağı konusu açıklığa kavuşması gerekiyor. Diğer taraftan petkim star rafineri etkisi ve çok değerli liman ve liman gelirleriyle zaten orta ve uzun vadede çok iyi bir şirkettir.

Türk Hava Yolları -THYAO


Thy neden yükselişe katılmadı sorusu herkes tarafından dile getiriliyor ve bende her seferinde İstanbul hava limanında bazı ortaklar pay satışı istiyor ve bu satışa devletin tarafında Thy pay almak isteyebilir. Bu durumda şirketten kısa vadeli nakit çıkışına neden olabileceğinden hisse üzerinde baskı oluştu.

Diğer taraftan İstanbul hava limanı taşınma işleminin ek maliyet yaratacak olması da diğer negatif unsur. Bunlar kısa vadeli etkidir. Unutmayalım ki Thy hızlı büyüyen ve çok değerli bir şirkettir. Bu yıl özellikle turizm sezonunun çok iyi geçecek olması beklentisi Thy’lerini orta ve uzun vade de canlı tutacaktır.

Yazar hakkında

derinhisse
-->