Banka Hisselerinde Yükseliş Devam Eder mi? Piyasalar Nereye Evrilir ?

Banka Hisselerinin Borsa Endeksine etkileri nelerdir? Piyasalar nereye evrilir sorusuna cevap olarak yaklaşık 15 günden bu yana borsa endeksinde hareketli ve yükseliş yönünde bir ivme yakalandı. Borsa endeksi 100.000 puan seviyesinin hemen üstünde kapanış gerçekleştirdi.
Bu yükselişin ana mimarı borsada banka hisseleri oldu.

Hani bazı uzmanların bankalar için karanlık senaryolar çizdiği bildiğimiz Türk bankaları tarafından gerçekleşen yükseliş oldu borsada. Demek ki ne gerekiyormuş geleceğe daha objektif ve daha gerçekçi bakmak gerekiyormuş değil mi ?

Banka hisseleri neden yükseldi ?

Banka hisseleri neden yükseldi sorusuna cevap olarak bildiğimiz üzere kur artışlarından ve faiz artışlarından en büyük bilanço darbelerinden etkilenen sektörlerin başında bankacılık sektörü geliyor. Bu kötü bilanço fiyatlamasını banka hisseleri negatif anlamda fazlasıyla ve abartı şekilde yapmıştı. Bu nedenden dolayı tün banka piyasa değerleri öz sermayelerinin yarısı hatta üçte biri oranında işlem görüyordu ve bu hisse fiyatını çok ucuz konumuna getirmişti.

Diğer taraftan bankalar 2019 yılına girerken sermaye yapılarını güçlendirmek adına bedelli sermaye artırımları yaparak bilançolarını düzeltmeye çalıştılar. Diğer taraftan yapılandırmalar ve borç devirleri şeklinde daha sağlam bir bilanço elde etmeye çalıştılar.

Son günlerde yurt dışı para akışına bağlı olarak ve döviz kurlarının pozitif yönlü hareketleri bu duruma katalizör etkide bulundu. Yine diğer bir etken bankalar için yıl sonu bilanço dönemine giriyoruz ve kar beklentileri başladı.

Gördüğümüz üzere yapılan kar tahminleri o kadarda kötü değil. Bankalar 2019 beklentilerini de açıkladı ve gayet güzel beklentiler mevcut.


Kısa vadede banka hisseleri yükselmiş olmasına rağmen hepsi öz sermayelerinin altında işlem görmektedir. Hatta hala öz sermayelerinin yarısı oranlarında işlem görmektedirler. Unutmayın ki bir çarpanın altında her değer bankalar için ucuzdur.


Riskler yok mudur hala vardır ancak 2018 yılı gibi değil her şeyden önce daha hazırlıklı ve daha temkinli bankalar ve tüm şirketler. Devlet tarafı da yeni bir dalga yaşanmasın diye her türlü desteği vermektedir.


Maalesef bu yükselişe çok yatırımcı katılamadı!

Bunun en büyük nedeni Bazı Çevreler ve bazı sözde uzman zanneden kişiler tarafından salınan korkudur .Her gün çökecek her gün yeni kriz geliyor her gün dolar 10 TL olacak diye yazıp çizdiler günlerce ve yatırımcı korktu.Hala da korkmaya devam ediyor. Olan şudur, Borsa yükselmeye devam eder küçük yatırımcı kazanamaz!Borsa düşer küçük yatırımcı kaybetmeye devam eder!

Buradan söylüyorum bilmeyen yazmasın hiç kimse pozisyonuna göre de yazmasın neyse gerçek onu yazsın ama sadece tarafsız objektif.


Borsa yükselirken bazı hisselerin bu yükselişe katılmadığını gördük.

Örneğin THY, koza grubu, Aselsan gibi endekste ağırlığı olan hisseler bu yükselişe katılmadığını gördük.100 bin endeksin üzerinde kalabilirsek borsada hisse değişimleri görebiliriz.Bundan sonra daha çok sanayi ve hizmet sektörlerinde yükseliş görebiliriz.

Tabi bazı hisselerin özel durumları vardı yükselmemesi için. Örneğin THY hissesi yeni hava limanında %40 oranında pay alma durumu konuşuluyor ve bu durum kısa vadede şirketten para çıkışına neden olabileceğinden yabancı fonlar tarafından hoş karşılanmadı.O yüzden yükselişe ayak uydurmadı.

Koza grubunda ise mart ayında mahkeme süreci var ve sonuç bekleniyor.Bunun etkisi olabilir.Ancak ben mahkeme sonucunun pozitif olacağını ve koza grubunun sahiplik sorununun ortadan kalkacağını düşünüyorum.Şirket bundan sonraki süreçte ya varlık fonuna devri olacak yada satışı olacaktır.

Aselsan ise tamamen fon hareketlerine bağlı hareketler sergilediğinden ilgili fonların bankalardan olası kar satışlarından sonra Aselsan hissesine girecekleri çok nettir.

Endekse baktığımızda öncelikle hedeflerin 101300 -104.000 ve 106.000 olduğunu söyleyebiliriz. Burada şuna dikkat etmemiz gerekiyor 100 bin seviyesinin üzerindeki günlük işlem hacimleri yükseliş devam edecekse 10 milyar TL’nin üzerinde olması gerekiyor.

HATTA ŞUNA DİKKAT EDİN YÜKSELİŞ SÜRERKEN İŞLEM HACMİNİN HERGÜN YÜKSELMESİ GEREKİYOR.TERSİ OLUYORSA BİLİNKİ KAR SATIŞI YAKLAŞIYOR DEMEKTİR.

Olası düzeltme seviyesi ise 98.000 ve 96500 seviyeleridir.


Şimdiden sonra ise öne çıkacak hisseler daha çok bilanço beklentisi iyi olan ve 2019 yılı beklentisi olan şirket hisseleridir. Dünyada süren ekonomik dalgalanmalardan etkilenmeyecek ve stratejik sektör hisselerine dikkat etmemiz gerekiyor.


Bunlara örnek verecek olursak ; Aselsan, karel, alcatel,netaş,migros, kozal,hektaş,trakya cam, klimasan,şekerbank, lokman hekim, turkcell , aksigorta, Anadolu sigorta,tskb, halkbank, ykbnk , iş bankası ( b ) , iş bankası kurucu tertip hisseleri , kartonsan , çelebi , kafein yazılım ,ford , pkart , gentaş, durdo gibi hisseler ön plana çıkabilir.


Şunları da unutmayalım ;


1-) Önümüzde seçimler var
2-) Dünya ticaret savaşları konusu var
3-) İngiltere konusu var
4-) Suriye konusu var
5-) Enflasyon ve faiz konusu mevcut


Bu konuları da takip ederek asla paranızın hepsiyle borsaya girmeyin.Hala portföy önerim; %50 Hisse , %30 altın ve %20 nakit veya döviz sepetidir.

Yazar hakkında

derinhisse
-->